Finans

Enerji Kimlik Belgesi Ne İşe Yarar?

Eski veya yeni binaların yalıtım özelliklerini, ısıtma sistemlerini, soğutma sistemlerini, enerji tüketim  bilgilerini ve binanın asgari enerji ihtiyacı gibi bilgilerin olduğu belge enerji kimlik belgesidir. 2011 yılından itibaren 2020 yılına kadar eski ve yeni tüm binaların enerji kimlik belgesi almaları zorunlu tutulmuştur. Enerji kimlik belgesi alınmasının amacı, binalarda enerji ve enerji kaynaklarının doğru ve verimli kullanılmasını sağlamak, enerji israfının önüne geçmek, çevre korumasına fayda sağlamaktır. Ayrıca binada yaşayan insanların ve alım satım yapacak olanların binanın enerji verimliliği hakkında bilgi sahibi olmasını sağlamaktır.  Enerji kimlik belgeleri ile binalar sınıflandırılmaktadır. Sınıflandırma A’dan G’ye kadar yapılmaktadır. Kısa tabiri ile EKB’de A sınıfı en verimli seviyeyi belirtirken, G sınıfı en düşük verimi ifade etmektedir. Yeni yapılan veya yapılacak olan binaların enerji kimlik belgesi en düşük C sınıfına uygun olarak yapılmak zorundadır. Aksi taktirde yapılan bu binalara kanunen iskan ruhsatı verilmemektedir.

Eski Binalarda Enerji Kimlik Belgesi

Eski yapılmış binalar için enerji kimlik belgelerinde asgari sınıflandırma seviyesi bulunmamaktadır. Bu eski binalar, binada bulunan ısı yalıtımı, pencerelere yapılmış olan ısı yalıtımı, ısıtma veya soğutma sistemi ve aydınlatma sistemleri dahil olmak üzere A sınıfından G sınıfına kadar enerji kimlik belgesi alabilmektedir. Enerji kimlik belgesi, bu belgeyi düzenleme yetkisi verilmiş SMM belgesi bulunan mühendisler, mimarlar veya bünyelerinde çalışan kişiler tarafından verilirken,  yeni yapılacak binalara yine bu kişilerin EKB verme yetkileri bulunmaktadır. Eski binalara bu belge, kendi adı altında enerji kimlik belgesi bulunan mühendis veya mimar bulunduran ve Yenilebilir Enerji Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirilmiş Enerji Verimlilik Danışmanı Şirketleri tarafından verilmektedir. Bu belgeyi almak için binalarda yalıtım ve mantolama zorunluluğu bulunmamaktadır. Alınan bu belge binaların satış değerini etkileyeceği gibi kişilerin tercihlerine de etki edecektir.

Enerji Kimlik Belgesi Fiyatlandırılması

Bu belgeyi almak için fiyatlandırmada binanın ruhsat tarihi, binanın toplam inşaat alanı, binanın iç durumu ve asansör olup olmaması, binada bulunan ısıtma ve soğutma sisteminin türü, kat sayısı ve daire sayısı gibi bir çok etken bulunmaktadır. Ayrıca enerji kimlik belgesi fiyatı metrekare bazında hesaplanmaktadır. Enerji kimlik belgesi genellikle yapının tamamı için verilmektedir. Bunun dışında isteğe bağlı olarak her bir kat veya bağımsız bölüm için bu belge talep edilebilmekte ve belge ayrı ayrı düzenlenmektedir. Enerji kimlik belgesi düzenlendiği tarihten itibaren 10 yıl geçerlidir. Bu 10 yılın sonunda hazırlanacak olan raporla yeniden düzenlenmektedir. Enerji kimlik belgesini sorgulamak için internet üzerinde sistem kurulmuştur. Bu sistemin amacı belgenin takibini yapmaktır. Enerji kimlik belgesi başvurusu için gerekli belgeler, binanın mimar projesi, binanın mekanik projesi, binaya ait yapı ruhsatı, binanın ısı yalıtımını gösteren proje ile başvuru yapılmaktadır.

Bizi Takip Edin !

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumaya Değer :)

Close