Bankalar

EFT Nedir? EFT Nasıl Yapılır?

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte artık pek çok işimizi telefondan halletmeye başladık. En çok işimize yarayan kısmı da finans işlerini halletmek için artık bankalara gidip gişelerde sıra bekleme işleminin olmamasıdır. Bilgilerinizi doğru bir şekilde girdiğiniz takdirde pek banka işlemini telefonunuzdan halledebilirsiniz. Bu sayede hem yorulmamış olursunuz hem de güvenli yollardan işleminiz gerçekleştirilmiş olur.

Bu Yazıda Neler Bulacaksınız?

EFT Nedir?

EFT, elektronik fon transferi anlamına gelir. Bu yöntemle kurumlar ve kişiler arası para alışverişi internet üzerinden, bankaya gitmeye gerek kalmadan kolayca halledilir. Bu işlem esnasında dikkat edilmesi gereken dört ana unsur bulunur. Gönderen kişi, alıcı, banka ve alıcının bankası bu dört önemli unsurdur. EFT işlemleri yalnızca bankaların çalışma saatleri içinde ve EFT için belirlenen saatlerde gerçekleşir. Tabi ki de mesai saatleri dışında da bu işlem yapılabilir fakat para aktarımı mesai saatleri içinde gerçekleşir. Örneğin cumartesi günü yapılan bir işlem, pazartesi günü alıcının hesabına ulaşmış olur.

EFT Nasıl Yapılır?

Para göndermek istenin kişinin banka hesabı sizinkinden farklı olduğu zamanlarda bankanız sizden belli bir EFT ücreti keser. Alıcı bilgilerini girdikten sonra işleme devam edildiğinde ne kadar ücret kesileceği görülür. EFT için IBAN numarası gerekir. Eğer IBAN numarası bilinmiyorsa banka adı, hesap numarası, şube numarası gibi alıcıya ait bilgilerin mutlaka bilinmesi gerekir. Eğer EFT bankadan yapılacaksa bu bilgililere yetkiliye iletmek yeterlidir.

Fakat ATM, internet bankacılığı, cep telefonu uygulaması veya telefon bankacılığından yapılacaksa karşılaşılacak seçimlerden para aktarma veya para gönderme seçeneğini seçerek işe başlamak gerekir. Daha sonra IBAN veya hesap numarası gibi bilgileri de girilir. Daha sonra alıcıya gönderilecek tutar belirlenir ve onay işlemi verilir. Onay işleminin ardından mesai saatleri içinde olunduğunda para hemen karşı tarafa geçer.

Bizi Takip Edin !

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir