fbpx
Bankalar

E-Haciz Nasıl Kaldırılır?

E-Haciz, e-devlet üzerinden kontrolü sağlanabilen, devlete olan herhangi bir borçtan ötürü maaşa, banka hesabında bulunan para, fon, döviz ve hisse senedi gibi varlıklara elektronik ortamda el konulması durumudur. E-Haciz işleminin kaldırılması için evvela haczedilen dosya üzerindeki söz konusu borcun denmesi gerekmektedir. Borcun ödenmesiyle beraber ilgili haciz işlemi de kalkmaktadır.

Bilindiği gibi devlet, vadesi geçmiş vergi borçlarının tahsilâtı için elektronik ortamda e-haciz işlemi uygulayabilmektedir. Otomasyon ve veri paylaşımıyla vergi borcunu ödemeyenlerin banka hesabı, gayrimenkul, araba, para ve diğer mal varlıklarını görebildiğinden bloke (engel) koyabilmektedir.

E-Haciz Sürecinin İşleyişi: Vergi daireleri evvelce borçlulara “6183 Sayılı Kanun’un 55. Maddesince” “Amme alacağını vadesinde ödemeyenlere, 7 gün içerisinde borçlarını ödemeleri yahut mal bildiriminde bulunmaları gerektiği bir ‘ödeme emri’ ile tebliğ olunmaktadır.” Velhasılıkelam 7 gün içinde ödeme yapılmazsa ödeme emri kesinleşir. Kesimleşmesiyle de VEDOP (Vergi Dairesi Otomasyon Programı) uygulamalarınca herhangi bir vergi dairesi borçlu mükelleflerinin unvan, ad-soyad, kamu borç türü, miktar, vade ve yıl gibi her türlü detay liste halinde elektronik (sanal) ortamda bağlı bulunulan Vergi Dairesi Başkanlığı Tahsilât Grup Müdürlüğüne bildirilmektedir. Buradan da Türkiye genelindeki bankaların genel müdürlüklerine bildirim yapılır. Banka Genel Müdürlükleri de kendilerine ulaşımı sağlanan kamu borçlusu listesindeki bilgilere göre herhangi bir saat diliminde elektronik haciz tatbik edebilmektedir. Neticede ise e-Haciz işlemi başlamış demektir.

İLGİLİ  E-Haciz Sorgulama Nasıl Yapılır?

Gayrimenkul mallardaki e-haciz işlemleri de borç ödendikten sonra kalkabilmektedir. E-haciz bulunan eve memur gelebilir ve doğrudan haciz işlemi de uygulayabilmektedir. Eski kanunlarca eve gelen haciz, eşyaları da kapsamaktaydı. Ancak yeni kanun gereğince bu durum değiştirilmiştir. Yeni kanuna göre birey – aile yaşantısının gerekliliği için gereken mallar hiçbir suretle haczedilemez. Misal; Koltuk, yatak, buzdolabı, çamaşır ve bulaşık makinesi vb. eşyalar bu unsurlar altındadır. Ancak lüzumlu mallardan birden fazla olması durumda gerekliği lüks olabileceğinden diğerlerine el konulur. Ayrıca dev ekran Led televizyonlara, bilgisayarlara da el konulması, haczedilmesi söz konusudur.

NOT: Üzerinde e-Haciz bulunan kişilerin derhal tedbirlere ve incelemelere başlayıp,  e-haciz işlemini kaldırması gerekmektedir. Aksi durumda eve haciz gelmesi muhtemeldir.

İLGİLİ  E-Haciz Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bahsi ve konusu hangi varlık olursa olsun e-haciz kaldırılması için borcun tamamen kapatılması gerekmektedir.

Etiket
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close