E-Devlet Üzerinden Kredi Notu Öğrenme – Risk Merkezi Raporu

Özel ve kamu bankaları milyonlarca kişiye pek çok farklı hizmet ulaştırıyor. Bankalar, kredi kartları, krediler ve diğer hizmetlerini sunar iken tüm bu hizmetleri KKB tarafından hazırlanan kredi notu üzerinden gerçekleştirmektedir. Kredi notu, sizin bankalar ile aranızdaki finansal geçmişinizi ortaya çıkartmakta ve güven analizi yapılmasını sağlamaktadır. Kredi notu kötü olan veya olmayanlar bankaların sunmakta oldukları hizmetlerden ya yararlanamıyor, ya da minimum seviyede yararlanabiliyor. Peki, kredi notu nasıl öğrenilir?

Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme Yolları

Kredi notu, Türkiye’de pek çok farklı kuruluş tarafından ücretli veya ücretsiz olarak öğrenilebilmektedir. Kredi notunu öğrenmenin yolları arasında ilk sırayı ücretli olarak hizmet sunan kuruluşlar alır iken Türkiye’nin online kapısı olan E-Devlet üzerinden artık ücretsiz olarak kredi notu öğrenmek mümkün olacak. Nasıl?

E-Devlet Üzerinden Kredi Notu Öğrenme

E-devlet üzerinde özellikle kamu kuruluşlarının sunmakta oldukları pek çok farklı hizmet ile ilgili bilgiler anlık olarak alınabilmektedir. KKB tarafından sunulan ve bankalar ile finans şirketlerine aktarılan kredi notları artık her ay bir kez E-Devlet üzerinden ücretsiz olarak öğrenilebilecek. Kredi notunu ücretsiz öğrenmek isteyenlerin E-Devlet’e yoğun ilgi gösterdikleri görünüyor.

E-Devlet’in yeni hizmeti ile birlikte www.turkiye.gov.tr üzerinden kredi notu öğrenme hizmetinin devreye girmesi ile birlikte artık özellikle ücret ödeyerek sorgulama yapmanıza gerek kalmadan öğrenebileceksiniz. Kredi notunuzu öğrendikten sonra yükseltmek ve bankalar ile çalışmadan önce tüm hazırlıklarınızı yapabilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden Kredi Notu Öğrenme – Risk Merkezi Raporu
E-Devlet Üzerinden Kredi Notu Öğrenme

E-Devlet Risk Raporu Merkezi Başvurusu

Risk raporu merkezi başvurusu her kullanıcı için her ay sadece bir kez yapılmaktadır. E-Devlet internet sitesi üzerinden gerçekleştirilecek olan Risk Raporu Merkezi Başvurusu sonrasında sonuçlar anlık olarak çıkmakta ve raporunuzu PDF olarak indirebilmektesiniz.

E-Devlet Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Devlet kredi notu sorgulama işlemini aşağıdaki adımları izleyerek gerçekleştirebilirsiniz.

  1. E-Devlet üzerinden kimlik bilgilerinizi girin.
  2. Hizmet arama bölümüne “ Risk Raporu “ yazın.
  3. “ Türkiye Bankalar Birliği/Risk Merkezi Rapor Başvurusu “ bölümüne girin.
  4. Cep telefonu bilgisini girin ve başvuru yap butonuna tıklayın.
  5. Cep telefonunuza gelen kodu sayfada açılan ilgili ekrana girin.
  6. Raporu görüntüle butonuna tıklayarak sonuca erişin.

Yorum yapın