Genel

2020 Dul Maaşı (Aylığı) Ne Kadar?

Dul Maaşı (Aylığı) Ne Kadar?
Dul Maaşı (Aylığı) Ne Kadar?

 

Dünya  Para olarak bu yazımız içerisinde dul maaşı hakkında merak edilen sorularına yanıt vermeye çalışacağız. 5 yıl hizmet süresini tamamlamış ya da emekli olmuş kişilerin vefat etmesi durumunda nikahlı eşi ve çocuklarının ekonomik olarak zor zamanlar geçirmeleri için dul maaşı ve yetim maaşı tahsis edilmektedir. Bu desteğin verilebilmesi için çalışanın sigortalı ya da sosyal güvencesi bulunması gerekiyor. Minimum 5 yıl çalışma süresini tamamlamış kişiler vefat etmeleri durumunda eşleri ve çocuklarına aylık maaş bağlanmaktadır. Dul maaşı, yetim aylığı ya da ölüm aylığı olarak da bilinen bu ödenek;

Sigortalı eşin vefat etmesi durumunda ölüm aylığı kadın ya da erkek ayrımı olmadan tahsis edilmektedir. Çocuklar arasında herhangi bir şart uygulanmayan ödenek, tüm çocuklara ayrım yapılmaksızın eşit olarak dağıtılmaktadır. Dul maaşı ve yetim maaşı hesaplanırken çocukların aldığı maaş sigortalı kişinin vefat ettiği tarih, maaş farkı ve yüzde hesaplamalarına göre belirlenir. Bu konuda uygulanan prosedür;

 • Sigortalı kişinin vefat etmesi durumunda eşine maaşının %50’lik kısmı ödenir.
 • Vefat eden kişinin eğer hiç çocuğu yoksa eşine maaşının %75’lik kısmı ödenir.
 • Vefat eden kişinin eğer bir çocuğu varsa bu çocuğa maaşını %25’lik kısmı yetim maaşı olarak ödenir.
 • Vefat eden kişinin birden fazla çocuğu var ise her çocuğuna maaşının %25’lik kısmı ödenir.
 • Hem anne hem de babanın vefat etmesi durumunda her çocuğa maaşların %50’si kadar yetim aylığı bağlanır.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ödenen dul maaşı, 2019 yılı itibari ile zamlandı. Şu an için en düşük dul aylığının 551 TL, en düşük yetim aylığının ise 275 TL olduğunu görüyoruz.

Dul ve Yetim Maaşı Alınabilmesi İçin Şartlar Nelerdir?

Dul ve yetim maaşı alabilmek için elbette bazı şartlara uygunluk gösterilmesi gerekiyor. Gerekli şartlara uyum gösteremeyen kişilerin dul ve yetim maaşı almaları maalesef ki söz konusu değildir. Aranan şartlar;

 • Kadın ya da erkek ayrımı fark etmeksizin dul maaşı başka biri ile evlenene kadar ya da ölene kadar verilmektedir. Yeni bir evlilik yakılması ile beraber dul aylığının kesildiğini görebilirsiniz.
 • Dul maaşı alan bir kişi, sigortalı olarak bir işe girmesi durumunda dul aylığının %50’si kesintiye uğramaktadır.
 • Erkek çocuklar, 18 yaşına gelene kadar kesintisiz bir şekilde yetim aylığı almaktadırlar. 18 yaşını doldurduktan sonra yetim maaşının kesildiğini söyleyebiliriz. Ancak bu durum öğrenim gören erkek öğrenciler için 25 yaşa kadar uzayabilmektedir. Buna ek olarak erkek çocukta çalışmasına engel bir fiziksel engel var ise ömür boyu yetim aylığı bağlanır.
 • Kız çocuklar ise herhangi bir yaş sınırına maruz kalmadan ölene kadar yetim aylığı alabilirler. Ancak; evlilik yaptıkları gün yetim maaşının kesintiye uğradığını görebilirler. Buna ek olarak sigortalı bir işe giren kız çocuklarının da yetim aylıkları kesilmektedir. Boşanmaya da işten ayrılma gibi durumlarda maaş tekrardan bağlanarak kaldığı yerden devam etmektedir.
 • Başvuruda bulunulmadığı sürece bu destekler verilmemektedir. Vefat eden kişinin eşi ve çocukları doğrudan başvuru yaparak bu aylıklara ihtiyaçlarının olduğunu belirtmeleri gerekiyor.
 • Ödemeler, sigortalı kişinin vefat tarihinden hemen sonraki ilk ay başında ödenmeye başlanır. İlerleyen dönemlerde yapılan başvurularda yine başvurudan sonraki ilk ayın ilk günü ödemeler hesaba yapılır.

Dul ve Yetim Maaş Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Dul ve yetim maaş hesaplaması son zamanlarda birçok kişi tarafından araştırılmaya başlandı. Hesaplamalar yapılırken dikkat edilen hususlar;

 • Vefat eden kişinin eşine maaşının %50’si dul aylığı olarak bağlanır.
 • Vefat eden kişinin hiç çocuğu yoksa işine bağlanacak aylık maaşının %75’i kadar olmaktadır.
 • Vefat eden kişinin sadece bir çocuğu varsa çocuğa ödenecek yetim maaşı, vefat eden kişinin maaşının %25’i kadar olmaktadır.
 • Birden fazla çocuk olması durumunda her çocuğa eşit oranda %25 yetim aylığı ödemesi yapılmaktadır.
 • Çocuk ve eşlere ödenen aylıkların toplamı vefat eden kişinin maaşının üzerine çıkamaz. Çocuk sayısının fazla olması durumunda belirli indirimler yapılarak maaş çocuk ve eş arasında eşit bir şekilde pay edilmektedir.
 • Hem anne hem babasını kaybeden çocuğa %50 oranında maaş bağlanmaktadır.

Hesaplamayı yukarıdaki kriterlere göre kendiniz yapabilirsiniz. Alınacak dul ve yetim aylığı vefat eden kişinin maaşına göre değişiklik gösterebilmektedir.

Dul ve Yetim Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Dul ve yetim maaşı başvuruları Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın il müdürlüklerine doğrudan yapılması gerekiyor. Bununla beraber bakanlığa ait internet adresi üzerinden de başvurular yapılabilmekte. Aynı zamanda SGK il ve ilçe müdürlükleri üzerinden de başvuruda bulunabilmek mümkün. Başvuru için gerekli olan evraklar;

 • Başvuru dilekçesi
 • Sigortalı kişiye ait ölüm belgesi
 • Kimlik araştırma belgesi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Erkek çocuklar için öğrenci belgesi
 • Ödenek alacak her kişiye ait 3 adet fotoğraf

Online başvuru şu an için sadece E-Devlet üzerinden yapılabiliyor. E-Devlet sistemine kayıtlı değilsiniz herhangi bir PTT şubesine giderek 2 TL karşılığında E-Devlet şifresi alabilirsiniz. E-Devlet’e giriş yaptıktan sonra Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı hizmet sayfasına girerek başvuru sayfasına oldukça kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.  Bu konuda zorluk yaşayan kişiler için BU bağlantı doğrudan sizi online başvuru sayfasına yönlendirecektir.

Dul ve Yetim Aylığı Nereden Alınmaktadır?

Yaptığı başvuru kabul edilen kişiler dul ve yetim aylıklarını çalıştıkları herhangi bir banka hesabına yatırılma talimatı verebilirler. Devlet bu konuda herhangi bir banka ile çalışma şartı uygulanmamaktadır. Sigortalı kişinin vefatından hemen sonra yapılacak başvurular oldukça kısa süre içerisinde değerlendirilmektedir. Akabinde bir sonraki ayın ilk iş günü ilgili rakam belirlenen hesaplara sorunsuz bir şekilde getir almaktadır.

Şöyle bir konudan da bahsetmek istiyoruz; vefat eden kişinin eğer prim ya da GSS borcu varsa öncelikle bu borcun tamamı ile ödenmesi gerekiyor. Bu borçlar ödenmeden dul ve yetim aylığının alınması mümkün değildir. Bazı kişiler vefatın gerçekleştiği ay başvuruda bulunulması gerektiğini düşünüyor. Oysa; dul ve yetim aylığı için başvurular ölüm tarihinden 5 yıl sonrasına kadar geçerlidir. 5 yıl sonrasında zaman aşımı olup ödenek hakkı kaybedilmektedir.

Bizi Takip Edin !

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir