Bireysel Emeklilik Sistemi (BES)

Devlet Katkılı Bireysel Emeklilik Nedir?

Devlet katkılı bireysel emeklilik, bireysel emeklilik sistemine her ay düzenli bir şekilde katkı payının ödenmesi sonucunda devletin sağladığı para yardımı ile birlikte çalışanların emekli olmasında sağlanan yarardır. Devletin sağladığı bu para yardımından yararlanmak isteyenler, belli bir süre bireysel emeklilik sisteminde kalmalıdır. Sistemde belirli süre aralıklarında kalındıktan sonra devlet kalma sürelerine göre para desteği sağlar. Bu destekten yararlanmak isteyen herkes, şartları yerine getirerek başvuru işlemlerini gerçekleştirebilir. Sistemde kalınması gereken süre tamamlandıktan sonra katılımcıların emekli olma zamanı geldiği için sistemden ayrıldıkları zaman devletin hem %25 imkânından hem de %100 para desteğinden yararlanma şansı elde edilir. Bu sayede sistemden emekli olanlar, emeklilik hayatlarını güzel bir şekilde geçirerek her türlü sağlık imkânlarından da yararlanma hakkını elde eder.

Devlet Katkılı Bireysel Emeklilik Ne Gibi Faydalar Sağlar?

Bireysel emeklilik sisteminde kalanlara devletin sağladığı paralar sayesinde emekli olma zamanlarına kadar sistemde büyük meblağda para birikimi yapılabilir. Bireysel emeklilik sisteminde her ay belirli olarak ödenen katkı paylarının tutarlarına göre devlette herkese %25 oranında para yardımında bulunur. Bu sayede devletin desteği ile sistemden emekli olacaklar paralarına ekstradan kazanç ekleyebilir. Bunun dışında sistemde 10 yıl sürenin kalınması sonucunda 56 yaşına gelip emekli olmaya hak kazananlar, sistemden çıktıktan sonra devletin sağladığı bütün para imkânlarından yararlanabilir. Devlet katkısından yararlanmak isteyen herkes bireysel emeklilik sistemine başvuruda bulunabilir.

Devlet Katkılı Bireysel Emeklilik

Bireysel emeklilik sisteminde devletin katkılarından yararlanmak isteyenler, belli sürelerde sistemde kalmalıdır. Aşağıda devletin katkılarından faydalanılması için sistemde bulunanların kalması gereken sürelerle ilgili bilgiler yer alır:

  • Sistemde 3 yıldan az sürede kalındığı durumda devletin desteğinden hiçbir şekilde faydalanılmaz.
  • Bunun yanı sıra sistemde en az 6 yıl kalanlar ise, %35 oranında devletin sağladığı para yardımını kullanabilir.
  • Sistemde 10 yıl sürede faaliyet gösterenler ise, toplamda %60 oranında devletin para desteğini alabilir.
  • Sistemde 10 yıl kalıp emekli olma durumunda ise devlet katkısından toplamda %100 oranında yararlanılabilir.

Yukarıda verilen süreler doğrultusunda sistemde kalan herkes belli oranlarda devletin sağladığı maddi destekten yararlanabilir.

Devlet Katkılı Bireysel Emeklilik Sisteminin İşleyişi Nasıldır?

Bireysel emeklilik sistemine katılmak isteyenlerin belli aşamaları uygulamaları gerekir. Bu doğrultuda bireysel emeklilik sistemine isteyen herkes katılarak gelecekleri için belli miktarda para yatırımı ve birikimi yapabilir. Bireysel emeklilik sisteminde her ay düzenli bir şekilde bir miktar katkı payı yatırılması durumunda sistemde bulunanlara devlet %25 oranında para yardımı yapar. Bu para yardımları her sistemde kalmada daha fazla artar. Sistemde biriken paraların artması sayesinde çalışanlar emekli oldukları zaman uzun bir süre kullanabilecekleri parayı biriktirmiş olur. Bireysel emeklilik sistemine katılmak isteyenler müşterisi olduğu bankanın en yakın şubesine giderek veya çalıştıkları yere başvuru dilekçesini ileterek sisteme katılmak için başvuru işlemlerini tamamlamış olur. Böylelikle bireysel emeklilik sisteminde emekli olma zamanlarına kadar devletin para desteği ile güzel yatırımlar yapılabilir.

Devlet Katkılı Bireysel Emeklilikte Yılların Önemi Var Mı?

Bireysel emeklilik sisteminde her ay düzenli bir şekilde katkı payının ödenmesi durumunda devlet desteğini sağlamaya devam eder. Bireysel emeklilik sisteminde kalma süresine göre de devlet belli miktarda para yardımında bulunur. Sistemde ne kadar fazla kalınırsa, devlet de o kadar para desteğini sistemde bulunanlara sunar. Bu yüzden devletin desteğinden faydalanmak isteyenler, bireysel emeklilik sistemine katılarak uzun süre sistemde faaliyet gösterebilir. Böylelikle katılımcılar, 10 yıldan fazla sürede sistemde bulunduktan sonra emekli olma zamanı geldiği için devletin bütün imkânlarından yararlanabilme şansını elde eder.

Devlet Katkılı Bireysel Emeklilikte Vatandaşların Hakları Nedir?

Bireysel emeklilik sisteminde belli sürelerde kalındığı zaman devlet katkı sağlamaya devam eder. Devletin katkılarından yararlanmak isteyenlerin sistemde en az üç yıl kalması gerekir. Bu yıla göre devletten alınacak en düşük para yardımı %15 olarak belirlenir. Bunun yanı sıra sistemde en az 6 yıl kalınması sonucunda ise %35 oranında devlet desteği alınır. Sistemde 10 yıl kalıp 56 yaşını dolduranlar ise devletin bütün para desteğinden yararlanabilir. Üstelik ek kazançlar da eklenerek sistemdeki paraların daha da artması sağlanır. Bireysel emeklilik sisteminde sistemde kalma süreleri ne kadar uzun olursa katılımcılara devletin sağladığı para desteği o kadar fazla olur. Bu yüzden sistemde yer alanların devletin desteğinden yararlanabilmeleri için uzun süre sistemde kalıp her ay düzenli bir şekilde ödemelerini yapması gerekir.

Devlet Katkılı Bireysel Emeklilikten Cayma

Bireysel emeklilik sisteminden süresi dolmadan ayrılmak isteyenler belli koşulları kabul ederek ayrılabilme hakkına sahiptir. Sistemden ayrılacaklardan bir miktar ayrılma ücreti alınır. Bu ücret sistemdeki toplam paradan kesilir. Kesilme sonucunda sistemden ayrılanlar, paralarını 14 gün içerisinde alabilir. Bunun dışında sistemden ayrılmak isteyenler verilen sürede iptal işlemlerini gerçekleştirmelidir. Sisteme giriş tarihinin bildirilmesinden hemen sonra 2 ay içerisinde sistemden ayrılmak mümkündür. Bu süre dışında sistemden ayrılmak isteyenlerin başvuruları kabul edilmez. Bireysel emeklilik sisteminden ayrılma işlemleri yapıldıktan sonra hesapta birikilen paralar toplu veya aylık olarak alınabilir. Bu tamamen tercihe bırakılır. Toplu olarak almak isteyenler, paralarını 10 gün içerisinde hesaplarında çekebilir. Aylık olarak almak isteyenler ise paralarını her ay düzenli bir şekilde kullanıp çekebilir.

Bizi Takip Edin !

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir