SGK

Çocuk Parası Ne Kadar? Çocuk Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Türkiye’de gelen yasalar ile birlikte artık Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı pek çok farklı yardım kampanyası ile ailelere destek veriyor. 2018 yılı ile birlikte çocuk parası artık yeni evlat edinen ailelerin pek çok ihtiyaçlarını gidermek için kullanabilecekleri bir rakam oluyor. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan tüm annelere sunulmakta olan çocuk parası karşılıksız olarak verilmektedir ve sizlerden geri ödeme talep edilmez. Çocuk parası almak için nelere gerekli, sorgulama işlemleri nasıl yapılır ve çocuk parası ücretleri hakkında bilgileri sizlere detaylı olarak vermek istiyoruz.

Çocuk Parası Nedir?

Çocuk parası, doğum yaptıktan sonra ailelere verilen bir ödeme tutarıdır. Ailelerin doğum ile birlikte ihtiyaçlarını karşılamak için sunulmakta olan çocuk parası ailede kaç çocuk olduğuna göre değişen tutarlara sahiptir. Ailelere doğum işlemi ile birlikte verilecek olan çocuk parası nasıl alınır ve ne kadardır incelemeye devam edelim.

Çocuk Parası Ne Kadar?

Çocuk parası ücreti ailede kaç çocuk olduğuna ve doğumu gerçekleşen çocuğun kaçıncı çocuk olduğunda göre değişiklik göstermektedir. Çocuk parası tarihinden itibaren ilk doğumunu gerçekleştiren annelere için 300 TL ödeme yapılmaktadır. 2,3 ve 4. Çocuk için ise ailelere 400 TL çocuk parası ücreti ödenmektedir. Çocuk parası maksimum 4 çocuğa kadar gerçekleştirilen bir ödemedir.

Çocuk parası ücreti hakkında devlet tarafından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aracılığı ile ödenecek olan bu rakamlar takip edilmektedir ve gerçekleştirilecek olan sahte işlemlerin tespiti durumunda ağır cezalar bulunmaktadır.

Çocuk Parası için Başvuru Nereye Yapılır?

Çocuk parası almak için başvuru yaparken öncelikle bebeğin nüfus kağıdının çıkartılması gerektiğini belirtelim. Daha sonra başvuru işlemleri şehirde yaşamakta olanlar için SGK İl Müdürlüğü üzerinden, ilçede yaşamakta olanlar için ise Kaymakamlık binası üzerinden gerçekleştirilmektedir. Başvuru işlemi gerçekleştirilir iken çocuğun birinci dereceden yakını bulunması gerekmektedir.

Çocuk parası için başvuru dilekçe örneğini doldurur iken dikkat etmeli ve tüm alanların doğru ve eksiksiz doldurulduğuna emin olmalısınız.

Çocuk Parası Sorgulama

Çocuk parası başvuru işlemini gerçekleştirdikten sonra birkaç gün içerisinde olumlu veya olumsuz olarak sonucu çıkmaktadır. Çocuk parası sorgula işlemi için sadece PTT şubelerini ziyaret etmeniz gerekiyor. PTT’nin herhangi bir şubesine giderek annenin kimliği ile çocuk parası sorgulama işlemi gerçekleştirilebilmektedir.

Çocuk parası sorgulama işlemi gerçekleştirilir iken ödeme sadece birinci dereceden yakınına yapılmaktadır.

Çocuk Parası Ödemesi Nereden Yapılır?

Çocuk parası ödeme işlemi şehirde yaşamakta olanlar için Aile Bakanlığı binasından, ilçede yaşamakta olanlar için ise Kaymakamlık içerisinde yer almakta olan Nüfus bölümünden gerçekleştirilmektedir. Çocuk parası ödemesi sadece tek sefer olarak gerçekleştirilen bir ödemedir ve maksimum 4 çocuk için bu ödemeyi alabilirsiniz.

Bizi Takip Edin !

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir