Kredi Kartı

Borçlu Kredi Kartı Nasıl İptal Edilir?

Günümüzde neredeyse her insanda kredi kartı bulunmaktadır. Bazı durumlarda hayatımızı kolaylaştırırken bazı zamanlarda ise hayatımızda bir çok soruna neden olmaktadır. Eğer kredi kartı borcunuzu düzenli ve planlı bir şekilde ödüyorsanız bu gibi sorunlarla karşılaşmayabilirsiniz fakat kredi kartınızı ödemekte bazı nedenlerden dolayı zorlanıyor ve bu nedenle ödemeleriniz aksıyorsa bir süre sonra kredi kartının ekstresinden dolayı borç daha da artarak ödenmeyecek hale gelebilmektedir. Borcun ödenememesinden dolayı da kredi kartınızı iptal etmek istenmektedir. Peki, borçlu kredi kartı iptal edilir mi edilirse nasıl iptal edilmektedir şimdi buna bakalım.

Borçlu bir kredi kartını kapattırmak için bankanıza başvurduğunuzda size bazı zorluklar çıkarması oldukça mümkündür. Çoğu bankalar iptal sürecini oldukça zorlaştırırlar. Banka çalışanlarına tüketim haklarına şikayet edebileceğinizi söylediğinizde sizi zorlamayı keserek talebinizi oluştururlar. İptal edilmesini zorlaştırsalarda bilinmesi gerekir ki her banka 7 gün içerisinde iptal isteğinizi yerine getirmekte zorunludur. Fakat kartınızı iptal etseniz bile o kartınızın kredi borcunuzu ödemekte yükümlüsünüzdür.

Kredi Kartı İptal İşlemi Kaç Gün Sürer?

Bankalar uymaları gereken yönetmeliklere göre en geç 7 gün içerisinde iptal etmeleri gerekmektedir. Fakat, çoğu bankalar borçlu bir kredi kartını iptal etmek istemezler. Hatta bundan dolayı size baskı yaparlar. Bu gibi durumlarla karşılaştığınızda iptal etmek istediğinize dair belgelerinizle beraber BDDK’a şikayet için başvuru yapabilirsiniz.

İptal Edilen Kredi Kartı Borcu Nasıl Ödenir?

Kredi kartınızı iptal ettirdikten sonra yine hiç bir şey değişmemektedir. Yani kartınızın ekstresi ile birlikte kartınızda olan borcunuzu ödemeye devam edersiniz. Kartınızı iptal etseniz bile kredinizi düzenli bir şekilde ödemeniz gerekmektedir. Yada elinizde eğer toplu bir para varsa borcunuzu toplu bir şekilde tek seferde de kredi kartı borcunuzu kapatabilirsiniz. Fakat, genellikle kredi kartı borcundan dolayı kapatılan kredi kartları için bankalar bu kart sahiplerinden toplu ödeme istemektedirler. Son olarak eğer kredi kartı borcunuz için fazla  ödemek istiyorsanız, bu diğer ay için olumlu bir şekilde yansımaktadır fakat bir sonraki kredi kartı ekstresinden düşülmediği de bilinmelidir.

Bizi Takip Edin !
Etiket

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir