Finans

Borçları Nasıl Kapatabilirim?

Elbette ki hiç kimse borçlarla doğmadı. “Doğmamış çocuklar dahi borçludur.” Gibi bir takım söylemler olsa da kimse bireysel olarak borçlu dünyaya gelmez. Bu sebeple bireysel her türlü borcun kapatılması da bireyin kendi elindedir. Bazı önemli ve etkin yöntem sayesinde borçlardan sonsuza dek kurtulmak mümkündür. Evvela en önemli adım ise sağlam bir planlamadır.

Türk ulusunda ve nitekim etkileşime giren daha birçok ulusta biline gelen bir söz var; “Borç yiğidin kamçısıdır.” Her dönem olduğu gibi, günümüzde de borçsuz insan yok gibidir. Ancak günümüzde borçlar geçmiş dönemlere nazaran çok daha yüklü ve can alıcı duruma gelmiştir. Öyle ki, zaruri ihtiyaçların ötesinde keyfi ihtiyaçlardan kaynaklı borçlar da yığılmış durumdadır. Tatil, beyaz eşya, tadilat, kredi kartı, ihtiyaç kredisi, ev borcu, araç kredisi veya borcu, bireysel borçlar vb. saymakla bitmeyen uzayıp giden düzinelerce borç kategorileri bulunuyor. Elbette ki sağlam bir planlama ile bu borçlardan kurtulmak mümkündür.

Birkaç mühim öneriyi dikkate alarak borçlardan kurtulmak mümkün olacaktır.

 • Borçlar Nereden Geliyor? Evvela borçların nereden geldiği tespit edilmelidir. Sebepsiz olmadığı gibi her bir borcun bir başlangıcı olduğu unutulmamalıdır. Önce sağlıklı ve dinamik bir kafayla çözümleme yapılmalıdır. Sebep-Sonuç ilişkisi kurularak borçların nereden geldiği tespit edilmelidir.
 • Acil Olağanüstü Finans Planı Yapılmalı: Gereksiz harcamalardan kaçınmak, tasarruf etmek ve birikim yapabilmek için büyük önem teşkil eden finans planı, ikinci adım olarak düzgün biçimde planlanmalıdır. Boş bir sayfaya gelirler, zorunlu giderler, borçlar başlık altında kademeli olarak yazılmalıdır. Her ay mutlaka ödenmesi gereken kira, elektrik, su gibi zaruri ihtiyaçlar yazılmalı ve harcamalar gelirden düşülmelidir. Artan kısımla ise aylık borç ödemeleri karşılaştırılmalıdır.
 • Harcama Yasakları Oluşturulmalı ve Uygulanmalıdır: Büyük ihtimalle zaruri ihtiyaçlar gelirden düşüldüğünde acık olacak, arda kalan bir tutar bile kalmayacaktır. Bu durumda kredi kartı kullanımı öncelikli olarak yasaklanmalıdır. Evde bir köşeye atılmalıdır. Herhangi bir ürün alımında 2 kere düşünülmelidir. Gıda harcamaları için mutlaka indirimler iyi takip edilmelidir. Zaruri ihtiyaçlarda tasarrufa geçilmeli, elektrik, su ve doğalgaz kullanımında kısıtlama yapılmalıdır. Otomobil yerine toplu taşıma kullanılmalıdır. Odaklanılması gereken tek unsur daha fazla miktar artırım yapmak ve borçları kapatmak olmalıdır.
 • Kredi ve Kredi Kartı Borçlarından Öncelikli Kurtulun: Evvela kredi ve kredi kartı borçlarından kurtulmak gerekiyor. Evlilik, ev, eşya, tatil, hediye derken kredi veya hastalık gibi farklı masraflar bir anda yakaya yapıştı. Kredi çekildi, krediler alındı, kredi kartı limitleri zorlandı. Sonrasında içe bütçe allak bullak oldu ve ödemeler aksamaya başladı. Bu durumda ilk olarak bütün krediler bir yerde toplanıp, birleştirilmelidir. Bütçenin bir kalemde ödenmesini kolaylaştıracaktır.
 • Ek Gelir Kaynakları Bulunmalı: Bütçe, gelen para ve borçlar bellidir. Kapatılması konusunda ise ek gelir, ilave kazanç kapısı gerekmektedir. Mevcut iş haricinde ek iş yapılabilir. Mevcut iş içerisinde mesaiye kalınabilir. Hafta sonu çalışmayanlar için sadece hafta sonu çalışabileceği ek işler bulunmalıdır. Evden yapılabilecek ilave işler araştırılmalıdır. Anket doldurmak, köpek gezdirmek, ders anlatmak, yazı yazma vb. işler yapılabilir. Mevcutta bulunan araba varsa satılabilir, gayrimenkul varsa satışa veya kiraya sunulabilir. Eski halılar veya eşyalar, altın ve gümüşler bozdurulabilir.
 • Alışkanlıklar Değiştirilmeli: Mevcut doğal alışkanlıklar nedeniyle bütçe dışına çıkıldığının çoğu zaman farkına varılmamaktadır. Misal hafta sonu dışarıda yemek yemek, tolu taşıma yerine özel araç kullanımı veya taksi çağırılması, kuaför harcamaları ve keyfi gereksiz alışverişler bütçenin sarsılmasına neden olur.
 • İhtiyaçlar Azaltılmalı: İhtiyaç listesi yapılmalı ve öncelikler ayarlanmalıdır. Azami ihtiyaçlardan kurtulmak gerekmektedir. Gereksiz ve kullanımı az ise İnternet aboneliği kapatılabilir. Televizyon veya film abonelikleri iptal ettirilmeli, telefon faturaları normal hazır kart haline dönüştürülmelidir.
 • Bitirim Sonrası Başlangıç: Borçlar tamamen bitmeden ASLA yeni bir borçlanma yapılmamalıdır.

Borçsuz İnsanların 10 Nitelikli Özelliği

 • Detayları en ince ayrıntısına kadar önemserler,
 • Konuya, harcama ve birikimlerine hâkimdirler,
 • Her zaman az para kazanıyor gibi davranır ve ona göre planlar, harcamalar yaparlar,
 • Kısa değil, uzun vadeli düşünür ve uzun süreçli harcama planları yaparlar,
 • Sormaktan asla korkmaz, her şeyin en ucuzunu ve en uygununu bulmanın yolunu bilirler,
 • Birikim yapar, sürekli tasarruf ederler,
 • Hedefleri vardır ve en temel hedefleri ise sürekli birikim yapmaktır,
 • Her ne olursa olsun “Hayır” diyebilmektedirler ve keyfi masraflara neden olacak birçok davete hayır derler,
 • Nakit paranın kıymetini iyi bilirler,
 • Deneyimlere eşyalardan çok daha önem verir ve çok para harcayarak sevdiklerine lütufta bulunmak yerine, daha çok vakit ayırarak deneyimler yaşarlar.

Unutulmamalıdır ki, çok para kazanmaktan öte mevcut paranın kıymetini bilmek ve çok daha az harcama yapmak borçlardan kurtulmayı sağlayacaktır.

Bizi Takip Edin !
Etiket

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumaya Değer :)

Close