Bireysel Emeklilik Sistemi (BES)

Bireysel Emeklilik Yaş Sınır Tablosu

Bireysel emeklilikte yaş sınırı mevcuttur. Belli yaşlar aralıklarında bireysel emeklilik sistemine çalışanlar katılabilir. Sisteme katılma yaşı olarak 18 belirlenir. 18 yaşını doldurmuş herkes bireysel emeklilik sistemine katılabilir. Sisteme katılanlar, uzun yıllar boyunca birçok avantajlar elde eder. Özellikle emekli olmalarına kadar geçen sürede bireyler her ay bir miktar katkı payı ödeyerek büyük meblağlarda hesaplarında para biriktirebilir. Yaş sınırına uyan herkes bireysel emeklilik sistemine katılmak için müracaatta bulunabilir.

Bireysel Emeklilikte Hangi Yaşta Emekli Olunur?

Bireysel emeklilik sistemine girmek için 18 yaşını doldurmak gerekir. Bununla beraber bireysel emeklilik sisteminde emekli olma yaşının da belli bir sınırı vardır. Sistemden emekli olunması için 56 yaşının doldurulması gerektiği şartı aranır. Bunun dışında bireysel emeklilik sisteminden emekli olacaklar sistemde 10 yıl kalmak zorundadır. Bütün koşullara uyulduğu takdirde bireysel emeklilik sisteminden emekli olacaklar, devletin tüm desteğinden yararlanabilme şansını elde eder. Bu imkanlardan yararlanmak isteyen herkes başvuru dilekçeleriyle beraber müşterisi oldukları bankanın şubesine giderek başvuruda bulunabilir.

Bireysel Emeklilik Sistemine Kimler Başvuruda Bulunabilir?

Bireysel emeklilik sistemine katılmak için belli şartların yerine getirilmesi gerekir. Aşağıda bireysel emeklilik sistemine katılacak kişilerde bulunması gereken özellikler ve yerine getirilmesi gereken şartlar detaylı bir şekilde yer alır:

  • Bireysel emeklilik sistemine katılmak isteyenlerin 18 yaşını doldurup reşit olması gerekir.
  • Bireysel emeklilik yaşına 45 ve altındaki herkes katılabilir.
  • Sisteme katılmak için kesinlikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak şartı aranır.
  • Bireysel emeklilik sisteminde emekli olacakların 56 yaşını doldurması ve sistemde en az 10 yıl kalması gerekir.

Yukarıda verilen özellikler ve şartlar sağlandıktan sonra bireysel emeklilik sistemine herkes başvuruda bulunabilir. Bu sayede sistemde bulunarak her türlü imkanlardan kolay bir şekilde yararlanılabilir.

Bireysel Emekliliğin Yıllara Göre Getirileri Nedir?

Bireysel emeklilikte uzun süre kalmanın birçok artı yanları vardır. Bu artılar sayesinde çalışanlar emekli olma zamanları gelene kadar sistemde ilerde hayatlarını idame ettirecek kadar paralarını biriktirebilir. Bunun yanı sıra sistemde kalanlara devletin de para yardımı vardır. Sistem üzerinde ne kadar uzun süre kalınırsa o kadar fazla devletin imkanlarından yararlanılabilir. Aşağıda bireysel emeklilik sisteminde kalma süresine göre devletin sağladığı para destekleri ile ilgili açıklamalar yer alır. Bu açıklamalar şu şekildedir:

  • Bireysel emeklilik sisteminde 3 yıldan az sürede kalındığı zaman hiçbir koşulda devletin desteğinden yararlanılamaz.
  • Sistemde 3 ile 6 yıl arasında bulunulduğu takdirde devletin sağladığı para desteğinden toplamda %15 oranında yararlanılır.
  • 6 ile 10 yıl arasında bireysel emeklilik sisteminde faaliyet gösterildiği zaman %35 oranında devlet desteğinden faydalanılabilir.
  • 10 yıldan fazla bir sürede kalındığı zaman ise toplamda %60 oranında devletin para yardımından destek alınabilir.
  • Sistemde 10 yıl kalıp 56 yaşını dolduranların emekli olma zamanı geldiği durumlarda devletin desteğinden %100 oranında yararlanılabilir. Bu sayede bireysel emeklilik sisteminden emekli olacaklar, emeklilik zamanlarında büyük oranda kazançlar elde etmiş olur.

Bireysel Emeklilik Sistemini Kullanma Zamanı

Bireysel emeklilik sisteminin kullanılmasında bazı şartlar vardır. Bireysel emeklilik sisteminin kullanılmaya başlanmasındaki yaş 18 olarak belirlenir. 18 yaşını tamamlayan herkes bireysel emeklilik sistemine katılabilir. Bireysel emeklilik sistemine katılma yaşının sınırı 45’tir. 45 yaşından büyük olanlar bireysel emekliliğe katılma şansını kaybeder. Bu yüzden belirlenen zamanda katılmak herkese avantaj sağlayabilir. Bireysel emeklilik sisteminden emekli olma yaşı ise 56’dır. 56 yaşını dolduran her çalışan sistemden emekli olup devletin bütün imkanlarından yararlanabilir. Emekli olmak için bir diğer şart ise sistemde 10 yıl kalmaktır. 10 yıl kalınmasının sonucunda sistemden emekli olunabilir. Sistemden yararlanmak isteyenler yaş sınırını geçirmeden sisteme katılabilmek için başvuruda bulunabilir.

Bireysel Emeklilikten Ziraat Bankası İle Emekli Olma

Ziraat Bankası ile bireysel emeklilik sisteminde emekli olmak isteyenlerin belirlenen süreyi doldurmaları gerekir. 56 yaşını doldurmuş olanlar bireysel emeklilik sisteminde en az 10 yıl kaldıkları zaman emekli olabilme şansını elde eder. Bununla birlikte devletin sağladığı para imkanından %100 oranında yararlanabilir. Sistemde emekli olanlar biriktirdikleri parayı toplu bir şekilde 14 gün içerisinde alabilir. Ayrıca parayı aylık bir şekilde de alabilme şansına sahip olur. Tamamen emekli olanların seçimine bırakılır.  Böylece zamanında sistemde kalıp emekli olmaya hak kazananlar tüm imkanlardan yararlanabilir. Ziraat Bankası’ndan emekli olma süresini doldurmayıp sistemden ayrılmak isteyenler de ayrılabilir. Fakat, ayrıldıkları zaman sistemde biriken paradan bir miktar kesinti alınır.

Bireysel Emeklilikten Vakıfbank İle Emekli Olma

Vakıfbank’ın bireysel emeklilik sisteminden emekli olmak için 56 yaşının doldurulması gerekir. 56 yaşını doldurup sistemde 10 yıldan fazla bir sürede faaliyet gösterildiği zaman sistemden emekli olma şansı elde edilir. Sistemden emekli olacaklar, hesapta birikmiş olan paraların tamamını 10 gün içerisinde alabilir. Bunun dışında devletin sağladığı %25 oranında para desteğini de birikmiş paraların üstüne ekleyerek emeklilik zamanları için kendilerini garanti altına alırlar. Hesapta biriken paraları emekli olanlar isterlerse toplu olarak isterlerse de aylık olacak şekilde alabilir. Bireysel emeklilik sisteminin fırsatlarından yararlanmak isteyenler, Vakıfbank’ın şubesine istenilen evrak ve belgelerle beraber giderek başvuru işlemleri yapmalıdır. Zamanında yapılmayan başvuru işlemleri sonucunda yaş sınırının geçirilmesinden dolayı bireysel emeklilik sistemine çalışanlar kabul edilemez.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu