Bireysel Emeklilik Sistemi (BES)

Bireysel Emeklilik Kaç Yılda Emekli Olunur?

Bireysel emeklilikle kaç yıl sonra emekli olunacağı bireysel emeklilik mevzuatında belirlenmiştir.  Bireysel emeklilik şirketlerinin tümü bu sistem çerçevesinde hizmet verir. Sisteme kayıt tarihinden itibaren en az 10 sene boyunca sistemde kalarak bireysel emeklilik kazanırsınız. Sistemde en az 10 sene kalmış ve 56 yaşını doldurmuş kişiler emeklilik hakkına sahip olur.

Bireysel Emeklilik Nasıl Emekli Olunur?

Bireysel emekli olabilmek için bahsettiğimiz yıl ve yaş doldurma koşulunun sağlanması gerekmektedir. Sistemden en az kayıpla emekli olarak ayrılmak için şartların sağlanması önem taşır. 56 yaşını doldurmuş ve sistemde 10 sene kalmış kişiler emeklilik tarihini erteleme hakkına sahiptir. Katılımcı, gerekli koşulları sağladığı takdirde isteğe bağlı olarak sistemden çıkabilir veya kalmayı tercih edebilir. Emekliliğe koşulları sağlayarak hak kazananlar birikimlerini şu şekillerde değerlendirebilir:

 • Toplu Para Yöntemi: Kişi bütün birikimlerini almayı talep edebilir.
 • Programlı Geri Ödeme Yöntemi: Kişi birikimlerini düzenli geri ödemeler şeklinde alabilir.
 • Yıllık Gelir Sigortası Yöntemi: Seçilen bir şirketle yapılan sözleşme sonucunda katılımcıya gelir bağlanabilir.

Bireysel Emeklilikte Emeklilik Ödemeleri Nasıl Yapılır?

Bireysel emekli olunca ödemelerin yapılma şekli katılımcı tarafından belirlenmektedir. Yasal mevzuata göre çoğu sigorta şirketi bu şekilde uygulama yapmaktadır.  Kişi emeklilik hakkı elde ettikten sonra birikimlerini şu şekilde alabilir:

 • Toplu Para
 • Aylık Maaş
 • Maaş + Toplu Para

Bireysel Emeklilik Kaç Günde Ödeme Alınır?

Bireysel emeklilik birikimlerini çekme katılımcının ayrılma talebinin değerlendirilmesinden sonra mümkün olmaktadır. Kişi şirkete ayrılma talebini bildirdikten sonra ayrılma işlemleri için 20 iş günü yasal süre bulunmaktadır. Bu süreç içerisinde katılımcının belirttiği hesabına ödeme gerçekleştirilir. Kişi birikimlerini almaya başladıktan sonra emeklilik hesabı üzerinde daha fazla katkı payı ödemesi yapamaz. Birikimlerin ödemesi yapılmadan önce ödeme seçenekleri katılımcı ve şirket arasında belirlenir. Yasal süre zarfında şirket yükümlülüğünü yerine getirmezse şirket adına yaptırım uygulanır. Kişinin ayrılmak için emeklilik şirketiyle ayrılma talep formu imzalaması gerekmektedir. Faks ya da posta yoluyla ayrılış formu şirkete iletilebilmektedir.

Birden Fazla Sözleşme Bulunan Durumlarda Ne Yapılır?

Katılımcının birden fazla sözleşmesi olma durumunda şirketlerden herhangi birine talepte bulunabilir. Kişinin belirlediği şirkette hesaplar birleştirilir. Kişi emeklilik hakkını belirlediği şirket üzerinden hesaplamış olur. Yürürlükteki sözleşmelerden en eski tarihli olan öncelik sırasına sahiptir. En az birinden hak kazanma durumunda prosedür bu şekilde uygulanır.

Bireysel Emeklilik Katılımcı Hakları Nelerdir?

Bireysel emeklilikte katılımcının sahip olduğu haklar şu şekilde belirtilmektedir:

 • 56 altı yaşını doldurunca emekli olma hakkı,
 • Emeklilik süresi gelmeden sistemden çıkma hakkı,
 • İstedikleri tutarda katkı payı ödeme hakkı,
 • Katkı paylarının yatırım fonlarında değerlendirilmesi,
 • Katkı payı ödemelerinin taksitlere bölünmesi,
 • Katkı paylarının ödenmesine ara verebilme,
 • Katılımcı vefatı halinde birikimlerin varislerine ödenmesi,
 • Aynı veya farklı şirketteki emeklilik sözleşmelerini birleştirebilme,
 • Bireysel emeklilik hakkını elde ettikten sonra toplu para veya taksitli ödemeler şeklinde alabilme.

Katılımcı isterse 18 yaşından büyük çocuğu veya herhangi bir kişi adına katkı payı ödemesi yapabilmektedir.

Bireysel Emeklilik Kazanmadan Sistemi Bırakmak

Bireysel emekli olmadan sistemden çıkan kişiler için stopaj ( gelir vergisi ) uygulaması yapılmaktadır. Kişinin istediği an sistemden birikimlerini alarak çıkış yapma hakkı vardır. Emeklilik hakkı elde etmeden önce sistemden zorunlu veya isteğe bağlı nedenlerle çıkış yapanların toplam birikimlerinden kesintiler olacaktır. Ayrılma sebeplerine göre uygulanan stopajlar şu şekildedir:

 • Zorunlu nedenlerle sistemi terk edenlere %5 stopaj uygulanmaktadır. ( Ölüm veya maluliyet durumlarında geçerlidir. )
 • 10 yıl süre sistemde kalarak 56 yaşını doldurmadan sistemden çıkanlara %10 stopaj uygulanmaktadır.
 • 10 yıldan daha az süreli sistemde kalan ve ayrılmak isteyen katılımcılar için % 15 stopaj uygulanır.

Bireysel Emeklilik Erteleme Nasıl Olur?

Bireysel emeklilik ertelemesi yapmak gerekli şartları sağlayıp emeklilik hakkı kazananlar için geçerli olan durumdur. Kişi hak kazandığı halde emeklilik ertelemesi yaparsa ödediği katkı payları oranında devlet katkısı almaya devam etmektedir. Kişi emeklilik hakkını zaten kazanmış olduğu için sistemden çıkmak istediği zaman devlet katkı payının tamamını alabilecektir. Emekli olmaya hak kazanan kişinin 1 yıl emeklilik ertelemesi yaptığı varsayılırsa:

 • O yılda kişi 10.000 TL birikim yapmış ise ertesi sene 10.000 TL + 2. 500 TL devlet katkısı almaya hak kazanacaktır.

Bireysel Emeklilik Hesaplama Nasıl Yapılır?

Bireysel emeklilik hesabı yapmak için yaş ve aylık ödenen katkı payı tutarları önem taşır. Bankaların veya sigorta şirketlerinin resmi internet sitelerinde hesaplama araçları bulunur. Doğrudan sigorta şirketinize giderek bireysel emeklilik hesabınızı yapmanız da mümkündür. Emeklilik Gözetim Merkezi ( EGM ) bireysel emeklilik hesaplama aracını kullanarak hesap yapabilirsiniz. Yaş bilgilerinizi, emekli olmak istediğiniz yaşı, aylık katkı tutarınızı, varsa toplu katkı payı ödeme bilgilerinizi araca girerek emeklilik durumunuzu görebilirsiniz. EGM Bireysel Emeklilik Hesaplama bağlantısını kullanarak hesabınızı yapabilirsiniz.

Bireysel Emeklilikte Daha Yüksek Birikime Nasıl Sahip Olunur?

Bireysel emeklilik sisteminde daha yüksek getiriye sahip olmak için yapılması gerekenler şunlardır:

 • Katkı paylarını ara ödemeler şeklinde gerçekleştirmek,
 • Katkı payı tutarlarını yükseltmek,
 • Katkı payı ödemelerini düzenli yapmak,
 • Gerekli görülen durumlarda fon dağılımını değiştirmek.

Yaptığınız katkı payı ödemeleri şirketlerin emeklilik yatırım fonlarında değer kazanmaktadır. Bireysel emeklilik yatırım fonlarıyla birikimler kontrol altında tutularak şirketler tarafından yönetilmektedir. Emeklilik dönemindeki birikiminiz sisteme giriş yaşına, ödenen katkı paylarına ve fon getirilerine göre belirlenmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu