Beyaz Eşya Kredisi ve Finansmanı Veren Bankalar

Beyaz Eşya Kredisi ve Finansmanı Veren Bankalar
Beyaz Eşya Kredisi ve Finansmanı Veren Bankalar

Beyaz Eşya Kredisi ve Finansmanı Veren Bankalar

İnsanlar günlük yaşamdaki bazı ihtiyaçlarını gidermek üzere kredi almak üzere bankalara başvuruda bulunmaktadırlar.  Ev, araba, konut almak üzere kredi başvurusunda bulunulmaktadır. Bunların yanında bazı ev eşyalarının alınması sırasında da kredi alma durumu olabilmektedir. Beyaz eşya almak isteyenlere kredi veren bankalar bulunmaktadır. Beyaz eşya kredisi veren bankalar bu konuda müşterilerinden kredi başvurusu sırasında bazı belgeler istemektedir. Beyaz eşya alacak olan kişiler önce bir beyaz eşya firmasına giderek alacakları beyaz eşyaların faturasını çıkartmaktadırlar. Bu fatura ile bankaya giderek beyaz eşya kredisi başvurusunda bulunmaktadırlar.

Beyaz Eşya Kredisi Almak İçin Neler Yapılmalı?

Krediler insanların bir anda yüksek miktardaki paraları çıkarıp ödeme yapamayacakları durumlarda ihtiyaç olmaktadır. Beyaz eşya kredisi veren bankalar da bu ihtiyaçtan yola çıkarak kredi vermek için başvuru almaktadır. Beyaz eşya ihtiyacı olan kişi satın alacağı eşyanın fiyatını belirleyerek bunun firma tarafından faturalandırılmasını istemektedir. Satın alınacak beyaz eşyanın ödemesini kişi kendisi yapmamaktadır. Aldığı fatura ile bankaya kredi başvurusunda bulunmakta ve bu başvuru sırasında da eşyaları satın alacağı firmadan aldığı faturayı başvuru formuna eklemektedir. Bu başvuru sonunda krediyi banka başvuruda bulunan kişiye değil beyaz eşya firmasına ödemektedir. Firma eşyaların bedelinin denmesinden sonra eşyaları ilgili kişiye teslim etmektedir. Kredi başvurusunda bulunan müşteri belli bir faiz eklenmesi ile beyaz eşyaların bedelini bankaya taksitle ödemektedir. Böylece bir nevi taksitle beyaz eşya almış olmakta ama ödemeyi bankaya yapmaktadır.

Beyaz Eşya Kredisi ve Finansmanı Veren Bankalar Hangileridir?

Ülkemizde tüm bankaların ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi, konut kredisi verirken beyaz eşya kredisi veren bankalar sayı olarak oldukça azdır. Birkaç banka bu krediyi vermektedir. Beyaz eşya kredisi veren bankaları merak edenler bu bankaların kredi verme şartlarına bakıp kendileri için bu şartlar uygun ise kredi almalıdır. Beyaz eşya kredisi veren bankalar ve kredi şartları şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Şeker bank: Şekerbank beyaz eşya kredisi veren birkaç bankadan biridir. Özellikle evlilik hazırlığı yapanların bu kredi için çok fazla başvuruda bulunduğu bilinmektedir. Bu banka beyaz eşya alacak olan müşterilerine masrafsız ihtiyaç kredisi kullandırmaktadır. A sınıfı beyaz eşya alacak olanlara kredi verilmektedir.
  • İş Bankası: İş Bankası beyaz eşya kredi veren bankalar içinde bu işi en sistemli şekilde yapan bankadır. Beyaz eşya firmalarından İş Bankası’nın anlaşmalı olduğu firmalar bulunmaktadır. Bu firmalardan biriden eşya almak üzere başvuruda bulunan kişiler için firma önce bankadan kredi vereceğine dair teyit almakta ve sonrasında da fatura kesmektedir. Kesilen fatura ile bankadan kredi almak üzere başvurusunu yapan kişi eşyaları almakta ve 48 ay taksitle parayı bankaya ödemektedir. Banka ise faturada belirlenen miktarı direkt olarak beyaz eşya firmasına ödemektedir.
  • Anadolu Bank: Beyaz eşya kredisi veren bankalar arasında en kolay kredi veren banka olarak gösterilen Anadolu Bank sadece faturalı alışverişlerde beyaz eşya kredisi vermektedir. Yapılacak olan beyaz eşya satışının faturası ile bankaya kredi başvurusunda bulunmak yeterli olmaktadır. Anadolu Bank beyaz eşya kredisini çok kolay verirken kredi notu düşük olanlar için bu bankadan kredi almak oldukça düşük bir ihtimaldir. Bu sebeple kredi notu düşük olanlar Anadolu Bank’a kredi başvurusunda bulunma konusunda biraz düşünmelidir.

Evini ve eşyasını yenileyenler, evlilik arefesinde bulunanlar evlerine alacakları yeni beyaz eşyalarını alabilmek için yukarıda belirtilen bankalara başvuruda bulunabilmektedir. Şartların yerine getirilmesi durumunda bu bankalardan kredi almak mümkün olmaktadır.

Yorum yapın