Bankalar

BES Nedir, Nasıl İptal Edilir?

Bireysel emeklilik sistemi, kişi çalışırken belirli bir miktarda düzenli bir biçimde birikim yaparak emeklilik hayatında yaşam standartlarını normal seviyede tutması için geliştirilen bir sistemdir.

BES Kesintisi Ne Kadardır?

Bir kişini çalıştığı maaşının %3 oranında kesinti yapılarak bireysel emeklilik sistemine eklenir. Şu an da maaşlardan bireysel emeklilik kesintisi için alınan tutar en az 53 TL iken en fazla 340 TL’dir. Bu kesilen tutarın azaltılmasında ya yükseltilmesinde karar verecek olan kurul Bakanlar Kurulu’dur.

Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi Kimleri Kapsamaktadır?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup 45 yaşın altında devlette veya özel kuruluşta çalışan her bireyi kapsamaktadır. Türkiye Cumhuriyeti Resmî Gazetesinde yayımlanarak yürürlüğe bu şekilde girmiştir.

Otomatik BES Başlama Tarihleri Nelerdir?

1000 ve üzeri çalışanı olan şirketler: 1 Ocak 2017

250-999 arası çalışanı olan şirketler: 1 Nisan 2017

100-249 arası çalışanı olan şirketler: 1 Temmuz 2017

50-99 arası çalışanı olan şirketler: 1 Ocak 2018

10-49 arası çalışanı olan şirketler: 1 Temmuz 2018

5-9 arası çalışanı olan şirket: 1 Ocak 2019

Bireysel Emeklilik Sistemi Nasıl İptal Edilir?

Bireysel emeklilik sistemine olan üyeliğinizi iptal etme gibi yasal bir hakkınız bulunmaktadır. Çalışan kişi bireysel emeklilik sistemine dahil edildiği günden itibaren 2 ay içerisinde otomatik olarak başlayan bireysel emeklilik sistemini iptal etmek için başvuruda bulunabilir.

Bireysel emeklilik sisteminden cayma süresi başladıktan sonra sistemden istekleri ile istedikleri zaman çıkabilmektedirler. Emeklilik şirketine bireysel emeklilik sisteminden çıkış bildirgesi yaklaşık on iş günü içinde ulaşmaktadır.

Bu süre içerisinde çalışan herhangi bir ücret ödediyse ya da çalışandan katkı payı adı altında ücret kesintisi yapıldıysa bütün alınan ücretler çalışana geri iade edilerek hesabına yatırılmaktadır.

Bireysel Emeklilik Sistemine Kimler Otomatik Olarak Kayıt Olur?

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes
  • 45 yaşını doldurmamış çalışan kişiler
  • Kamu sektöründe çalışan kişiler
  • Devlet dairelerinde çalışan kişiler
  • Özel sektörde çalışan kişiler

Özel sektörde çalışan kişilerin bu sistemde çalışmaları için çalıştığı yerdeki çalışan sayısına bakılarak işlem yapılmaktadır.

Bizi Takip Edin !
Etiket

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir