Banka KredileriBankalar

Bedelli Askerlik Kredisi Veren Bankalar?

Bedelli Askerlik Kredisi Veren Bankalar?
Bedelli Askerlik Kredisi Veren Bankalar?

 

Devlet kurumları tarafından belirlenmiş bir bedel karşılığında yapılan kısa dönem askerlik görevine bedelli askerlik denmektedir. Ülkemizde uzun süredir bedelli askerlik olup olmayacağı tartışılmaktaydı. Çok sayıda vatandaşımızı ilgilendiren bu konu ile ilgili yakın zamanda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kesin bir şey söylemeyerek Başbakan Binali Yıldırım ile konuşacağını ifade ederek yeşil ışık yakmıştı.

Nihayet Başbakan Binali Yıldırım yapılan görüşmeler neticesinde bedelli askerli olacağına dair müjdeyi vermiş oldu. Daha henüz bedelli askerli kanun olarak çıkmamış olsa da bedelli askerlik kredisi veren bankalar hangileridir, bankalar bu konuda kredi çıkarır mı diye araştırma yapanların sayısı oldukça fazladır. Nakit biriktirmeye başlayanların yanı sıra banka araştıranlar için bazı seçenekler bulunmaktadır.

Henüz Cumhurbaşkanı ve Başbakan gibi devlet erkanının bir müjdesinden ibaret olan bedelli askerliğin kesinleşmesi için yasanın mecliste onaylanması ve Resmi Gazetede yayımlanması gerekmektedir. Resmi gazetede yayımlandıktan sonra bedelli askerlik kredisi veren bankalar ve bu bankların kredi şartları daha da bir netleşeceğinden kredi başvuruları kampanyalar hakkında açıklamalar yapıldıktan sonra yapılmalıdır.

Hükümet bedelli askerliğin ücreti belirlenirken bazı şartlar da koymaktadır. Bu şartlara uyan ve belirlenen ücreti ödeyenler diğerlerine göre çok daha kısa süre askerliğini yaparak tamamlama hakkına sahip olacaktır. 2014 yılında çıkarılan yasada 18 bin olarak belirlenen ücretin ne kadar olacağı konusunda herhangi bir fikir beyan edilmemektedir. Net olmasa da bir rakam ifade edilmediğinden bankalar hükümetten gelecek olan açıklamayı beklemektedir.

Kamu Bankaları ve Bedelli Askerlik Kredisi

Vatan borcu olan askerlik vazifesini yapmak için can atan fakat çeşitli nedenlerden dolayı kısa bir zamana sığdırması gerekenler için güzel bir seçenek olan bedelli askerlik için bazı bankalar kredi vermektedir.  Bedelli Askerlik Kredisi Veren Bankalar arasında Ziraat Bankası bulunmaktadır.

Devletin Kamu bankaları arasında yer alan Ziraat Bankası 48 aya varan uygun faiz oranlarına sahip bedelli askerlik kredisi vermektedir. Devletimizin sunduğu bu kolaylıktan yararlanmak için Ziraat Bankasından kredi alınabilir. Ayrıntılı bilgi edinmek için Ziraat Bankası’nın şubelerine gidilebilir veya Ziraat Bankası müşteri hizmetleri aranabilir. Geçmiş olan Ziraat Bankası kredi ödemelerinin başlama sürelerine bakıldığında kredi alınıp kullanıldıktan 3 ay sonra başladığı görülecektir.

Özel Bankalar ve Bedelli Askerlik Kredisi

Ülkemizde bundan dört yıl önce de bedelli askerlik yasası çıkmıştır. 2014 yılına çıkan bu yasa neticesinde ülkemizin sayılı özel bankalarından olan Deniz Bank da bedelli askerlik için kredi vermiştir.  Bedelli askerlik kredisi veren bankalar arasında Deniz Bank’ın da olacağı düşünülmekte ve kredinin şartları ve kampanyası hakkında açıklama yapması beklenmektedir. Kampanya ve kredi şartlarını açıkladıktan sonra Deniz Bank’a kredi başvurusu yapılabilir. Ayrıca daha önceki bedelli askerlik döneminde kredi vermiş olan ve yeni dönemde de vereceği düşünülen birkaç banka daha vardır. QNB Finansbank, İNG Bank, İş Bankası, Garanti, Fibabank ve TEB bu bankaların başında yer almaktadır.

Erkekler için askerlik çok özel ve önemli bir vazifedir. Fakat eğitim ve kariyer süreleri, yurt dışı eğitimleri, mesleklerinde uzmanlık yapmak istemeleri, sağlık problemleri ve kariyer planlamaları gibi nedenlerden dolayı uzun olan bu vazifenin biraz kısalmasını arzu edenler de bulunmaktadır. Geçerli sebepleri bulunanlar için yetkililer kolaylaştırıcı bazı hususları gündeme getirmektedir ki bu da bedelli askerlik olarak daha önceki dönemlerde uygulandığından bu sene de uygulamaya konulacağı ifade edilmiştir. Kanunlaşması durumunda daha önce 36 aya varan vade ile kredi veren bankalar bedelli askerlik kredisi veren bankalar olarak da bir açıklama yapacaktır diye düşünülmektedir.

Bizi Takip Edin !
Etiket

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir