Barter Nedir, Barter Sisteminde Fiyatı Kim Belirler?

Hemen hemen herkes aslında ne olduğunu bilmese bile Barter sistemiyle tanışmıştır. Bazen çocukken kardeşimizle beğenmediğimiz oyuncakları takas ederek, bazen sevmediğimiz limonlu şekeri limonlu şeker seven arkadaşımıza verip onun çilekli şekerini kendimiz alarak yani kabaca takas yaparak Barter sistemini farkında olmadan kullanmışızdır. Barter sistemi günümüzde hala bazı bölgelerde kullanılan ve para olmadan yapılan alışverişlerde tercih edilen bir yöntemdir.

Barter sisteminde Fiyatları Kim Belirler?

Barter sisteminde fiyatları bu ticareti gerçekleştirecek iki taraf ortak karar vermelidir. İkisinin aldığı ve ödediği eş değerde olmalı ikisi de sonuçtan eş değer şekilde memnun olmalıdır.

Barter, para kullanmadan bir hizmet karşılığında ya da bir ürün karşılığında yapılan takas işlemine denir. Bu şekilde yapılan takas yöntemini geçmişte ilk medeniyetler tarafından da kullanılmış hatta günümüzde bile bazı kültürler tarafından da kullanılmaktadır.

Mesela çok değerli ve pahalı bir peynir türü olan parmesan peyniri günümüzde Kuzey İtalya ve Romanya’da para yerine kullanılıyor yani takas edilerek barter sistemi kullanılıyor.

Örneğin bizim bir perde mağazamız var ve mağazamızın döşemeleriniz değiştirmemiz gerekiyor. Fakat bunun için ayıracak paramız yok. Biz bu durumda döşeme yapan bir yer ile anlaşıp bizim döşemelerimizi değiştirmesini ve bunun karşılığında döşemeciye eş değerde sattığımız perdelerden teklif ediyoruz. Sonuçta Barter sistemini kullanarak para kullanmadan ticaret yapmış ve işinizi halletmiş oluruz.

Barter sisteminin sağladığı avantajları şöyle sıralayabiliriz;

Barter sisteminin ilk avantajı sağladığı esnekliktir. İstediğiniz ürünü nakit para kullanmadan bir ürün veya hizmet karşılığında temin edersiniz.

  • Barter sistemi vergilendirilmediği için vergi ödemeniz gerekmez.
  • Uluslararası barter sistemi kullanılarak yapılan ticaretlerde döviz kurundan kaynaklanan sorunlarla karşılaşılmaz.
  • Bir diğer avantaj ise bu sisteminin oldukça basit uygulanmasıdır.

Bu sistemin bazı dezavantajları da bulunmaktadır;

Barter sistemi kullanılarak yapılan ticaretin karşılıklı lojistiğinde riskler illa ki vardır. Vadeli yapılan ticari işlemlerde çek ve senet kullanıldığı için bu sistemde vadeli bir ticaret mümkün değildir. Ticarete dahil edilen ürün veya hizmetlerin bölünebilir olmaması da bir risktir.

Yorum yapın