BankalarBanka Kredileri

Bankaya Borcumu Ödedim Sicilim Ne Zaman Düzelir?

Günümüz dünyasında insanların bir takım ihtiyaçlarını giderebilmesi için yüklü miktarda nakit paraya ihtiyacı vardır. Bu ihtiyacı karşılayabilmek için ise banka işletmeler kurulmuştur. Bankalar da çalışacakları müşterileri değerlendirmek ve zarar etmeksizin kar ele etmek amacıyla kullandığı bir sistem vardır. Bu sistem kredi sicili olarak nitelendirilir.

Kredi Sicil Sistemi, bankaların müşterilerine güven duyma ve paranın tekrar geri ödeneceğine ilişkin teminat sistemidir. Bir ülke içerisindeki bütün bankalarla ilişkili sistemin genelidir. Bu sistem dâhilinde müşteriler belli bir puan ölçeğinde değerlendirilmektedir. İstenilen düzeyde müşteri olunamadığında, borç ödenmediği veya geciktirildiğinde puan düşer ve kişinin siciline olumsuz etki eder. Zamanla da kara listeye alınmasını sağlar.

Borçlanma ve ödememe yahut birçok kez geciktirme durumunda bozulan silicin düzeltilme durumu da vardır. Mevcut borç bir kalemde ödense bile sicil hemen temizlenmez ve düzelmez, çünkü bu durum ilgili bankadan öte merkez bankası tarafından kontrol edilmektedir. İcralık olup, borç tamamen bir kalemde ödenerek kapatılırsa 5sene içerisinde ancak kara listeden çıkmam mümkündür. Ödeme yapılsa da 5 yıl boyunca hiçbir banka kredi vermeyecektir.

Söz konusu bu 5 yıllık süre iyi değerlendirilmeli, borçlar tamamen ödenmeli ve akabinde temiz sicile sahip olunmalıdır. Şayet kara listeye girmeye bir bankaya olan borçlar neden olduysa ve elde de halen bir kredi kartı varsa kredi sicilinin çok daha kısa sürede düzeltilmesi mümkündür. Borçlar derhal kapatılmalı, kredi kartı ödemeleri geciktirilmeden düzenli olarak ödenmelidir. Akabinde kolayca kredi sicili temizlenecektir.

Bunların yanı sıra devletin sunduğu “kredi sicil affı” gibi olanakların da takibi ve kullanımıyla da sicil temizlenebilmektedir.

NOT: İcralık olup, isim kara listeye girdiğinde tüm borçlar ödense dahi ilgili birey 5 yıl boyunca kara listede olmaya devam eder. Tüm borçlar kapatılıp, merkez bankasına kara listeden adın sildirilmesine yönelik bir dilekçe yazılabilir. Ancak kesinliği ve kabulü belli değildir.

UYARI: Kara listeye giren bir kimseye hiçbir banka ve finans kuruluşu kredi vermemektedir. Öyle ki, 5 yıl sonra kara listeden çıkıp, sicili temizlenen kişilere bankalar bu listeleri veritabanlarında bulundurdukları için yine kredi vermeyebilir ve zor bir takım şartlar ileri sürebilir. Kara listede olan müşterilere hiçbir banka olumlu yanıt vermediği gibi, sorulara da muhatap olup yanıt verecek müşteri temsilcisi çıkmayabilir.

5 Yıllık Süre: Kara listeye düşülen veya dosya açılan değil, bütün borçların ödenip, borç dosyasının kapandığı günden itibaren 5 yıllık süre zarfıdır.

Bizi Takip Edin !
Etiket

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir