BankalarBanka Kredileri

Bankaların Kredi Verme Kriterleri

Bankaların en çok tercih edilmesinde iki ana kriter vardır. Bunlardan bir tanesi kredi kartı diğeri ise kredi alabilme imkanıdır. Kredi kartının şartları biraz daha esnek tutulduğu için kredi kartını kolayca alabilirsiniz. Fakat kredi başvuruları ise her zaman onaylanmayabilir.

Kredi başvurularında çok fazla incelenecek detay vardır. Çünkü banka size bir miktar para veriyor ve bunun geri ödemesini garanti altına alması gerekmektedir. Yani ortada herhangi bir risk durumu olmamalıdır. Risk durumu olduğu zaman bankalar herhangi bir şekilde kredi başvurularını onaylamaz. Bankaların kredi başvurularında incelemiş olduğu detayları aşağıda sıraladık.

Bu Yazıda Neler Bulacaksınız?

Düzenli Gelir

Bankalar kredi başvurularında düzenli gelir sahibi olduğunuzu gösteren gelir belgenizi ister. Bu sizin düzenli olarak bir gelire sahip olduğunuzu ve ödeme gücünüzün olduğunu ispatlar. Fakat geliriniz var diye de çok yüksek meblağlarda kredi başvurusu yapsanız bile onaylanmayabilir. Çünkü belirli vade seçenekleri ile kredide geri ödeme planı oluşturursunuz. Bu aylık planda ödemeleriniz gelirinize yakın ve hatta yüksek ise kredi başvurunuz onaylanmaz. Çünkü burada bir risk durumu doğmuştur. Herhangi bir risk durumu doğduğu zaman ise bankalar kredi başvurularını onaylamaz.

Kredi Notu

Kredi notu bankaların kredi başvurularında en çok dikkat ettiği noktaların başında gelmektedir. Kredi notu kişinin finansal geçmişini yansıtır. Önceden bankadan yapmış olduğu bütün işlemler ayrı ayrı yüzdelik dilimler ile puanlanır ve bir not ortaya çıkar. Bu not ise belirli bir aralığa tekabül etmektedir. Bu aralık hangi risk grubuna ait ise ona göre bankalar tarafından muamele görürsünüz. Eğer kredi notunuz yüksek ise kredi alma ihtimaliniz o kadar yüksek olmaktadır.

Sahip Olduğunuz Mal Varlıkların Listesi

Kredi başvurusu yapan kişilerden bazen sahip oldukları mal varlıkların listesi de istenir. Bu listenin istenmesi farklı sebeplerden dolayı olmaktadır. Banka sizin risk grubunda olduğunuzu görürse vereceği krediyi bu şekilde garanti altına alabilir. Bu şekilde banka geri ödemeyi garanti altına alır. Eğer kredinin geri ödemesi yapılmaz ise banka yasal yollar ile bulunan mal varlıklardan vermiş olduğu krediyi temin eder.

Bizi Takip Edin !
Etiket

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir