Bankalarda Unutulan Paralar TMSF’ye devredildi

Bankada unutulan para bankalar da açmış olduğunuz hesaplarda bulunan paranız. Ancak bir çok banka ile çalışıldığın da genel de unutulan bu paralar büyük meblağlar oluşturmaktadır. Genel de hesaplarda unutulan paralar birden fazla banka da hesabı bulunan ve bunlar üzerinden işlem yapanların unuttuğu paralar olmaktadır. Çünkü birden fazla hesapla işlem yapan kişi bir süre sonra parayı unutmuş olduğu hesabı kullanmadığından bunu hatırlamama gibi bir durum da bulunabiliyor.

Türkiye Bankalar Birliği bu unutulan hesaptaki paraları belirli dönemlerde önemli miktarda para bulunan hesapların listesi yayınlamaktadır. Ancak buna rağmen eğer bankanıza giderek işlem yapmamanız durumun da bu paralar Tasarruf Mevduat Sigorta Fonu’na aktarılmaktadır. Türkiye de daha önce yayınlanan bilgilere göre 94 milyon değerinde Türk lirası ve Döviz cinsinden para unutulduğu belirtilmiştir.

Banka’da Unutulan Para Nasıl Sorgulayabilirsiniz?

Hesabınızda unutmuş olduğunuz parayı internet üzerinden yapacağınız bir kaç noktadan sorgulamalarla öğrenebilirsiniz. Zaman aşımına uğramış olan hesapların kurumsal bankaların sitelerinde yayınlanmaktadır. Bankaların sitelerinden inceleyerek de ulaşabilirsiniz. Ya da www.tmsf.org.tr sitesinden Türkiye Mevduat Sigorta Fonu web sitesinden de sorgulama yaparak zaman aşımına uğramış hesabınız bulunup bulunmadığı ya da paranız zaman aşımına uğrayıp uğramadığını da görebilirsiniz. Eğer hesabınızı hatırladınız ve hesabınıza ulaşamadığınız durumlarda da bankanızın müşteri hizmetlerini de arayarak hesabınızın akıbetini öğrenebilirsiniz.

Bankada Unutmuş Olduğunuz Parayı Nasıl Geri Alabilirsiniz?

Bankada unutmuş olduğunuz para var ise Türkiye Mevduat Sigorta Fonu sitesi üzerinden veya bankaların sitelerinden yaptığınız sorgulamalarla teyit ettikten sonra bankanıza başvurabilirsiniz. Ancak Türkiye Mevduat Sigorta Fonu bu hesapların listesini yayımlamaktadır. Bu yayın tarihinden itibaren ortalama olarak üç veya dört ay içerisin de bankanıza başvuru yapıp paranızı çekmeniz gerekmektedir. Aksi durum da paranız TMSF’nin fonuna geçirilecektir. Bu da bir çok kişinin istemediği durumdur. TMSF’nin sayfasında yayınlanan listelerde hesabınız var ise orada aynı zaman da banka bilgileriniz de bulunmaktadır. Listede ki bankanın telefon numarasından veya adresini alarak banka şubesine gidip gerekli başvurularda bulunmanız gerekmektedir. Bu başvuru sonucun da bankanız size hesabınızda bulunan paranın iade işlemi yapacaktır.

Tüm bu işlemlere gerek kalmaması için yapmanız gereken bir kaç işlem ile bunların tamamından kurtulabilirsiniz. Kullanmamış olduğunuz hesapların kapatma işlemlerini yaparak bu durumlara mahal vermemiş olursunuz. Hesap kapatma işlemi içinse çalışmış olduğunuz şubeye giderek bir dilekçe doldurmanız yeterlidir. Hesabınız da ücret var ise bu ücreti çekebilirsiniz veya bir başka hesabınıza EFT yolu ile gönderebilirsiniz. Dilekçenizin sonucu mail veya sms olarak size bildirilecektir.

Yorum yapın