Banka Kartını İnternet Alışverişine Açma

Banka Denetleme ve Düzenleme Kurumu, almış olduğu bir karar doğrultusunda tüm banka kartı ve Kredi kartlarının 31 Aralık 2017 tarihinden itibaren internet alışverişlerine kapatılacağını dile getirdi. Bu tarihten sonra internet alışverişi yapmak isteyen tüketiciler bankalar ile iletişime geçerek kullanmış oldukları kartın internet alışverişlerine açılmasını isteyecek. Daha öncede aktif olan tüm kredi ve banka kartları internet alışverişlerini açıktı. Bu durum dolandırıcılığın önünü açarak tüketicilerin mağdur olmasına neden oluyordu.

İnternet üzerinden alışveriş yapmak isteyen kişiler artık çalıştıkları banka ile iletişime geçerek bir ön onay vermeleri gerekiyor. Bu onay verilmeden kartlar kesinlikle internet alışverişlerinde açılmıyor. Banka kartını internet alışverişlerine açma işlemi her dönem tüketiciler tarafından merak ediliyor. Hem kredi kartı hemde Banka kartını internet alışverişlerine açtırmak isteyen kişiler aşağıda yer alan yöntemleri uygulayabilirler;

Banka Kartını İnternet Alışverişine Açtırmak

Banka kartı ve kredi kartı ile internet üzerinden alışveriş yapacak tüketiciler 1 Ocak 2018 itibarı ile kartlarının internet alışverişlerinde kullanılması için onay vermeleri gerekecek. Onay işlemi, banka şubeleri ve müşteri hizmetleri üzerinden olmaktadır. Yeni sistem sadece internet alışverişleri için geçerlidir. Otomatik ödeme gibi birçok işlem halen kullanılmaya devam ediliyor.

Banka Kartı İnternet Alışverişlerine Nasıl Açtırılır?

Uygulanan yeni düzenleme sadece banka kartları için geçerli değildir. Aynı zamanda kredi kartları içinde internet alışveriş yasağı konulmuştur. Kullanmış olduğu kartları internet alışverişlerine açtırmak isteyen kişiler ilk olarak çalıştıkları bankanın şubelerimiz ziyaret edebilir. Bununla beraber çalıştığınız bankanın müşteri hizmetlerini arayarak da banka kartını internet Alışverişlerine açtırabilirsiniz. Son olarak ise bazı bankalar mobil uygulamalar ve SMS ile işlemleri yapabilmektedirler. Müşteri hizmetleri sizlere SMS ile göndereceğiniz mesajlar hakkında detaylar verebilir.

Banka kartını internet alışverişlerine açtırmak için yeni gelen bir seçenek daha bulunmaktadır. Çalıştığınız bankanın en yakın ATM’sine giderek işlem yapması durumunda yine kartlarını internet alışverişlerine açıldığını görebilirler. Eğer kişinin birden fazla banka kartı ve kredi kartı varsa her kartı için ayrı ayrı başvuruda bulunması gerekiyor. Bu konuya dikkat edilmesi gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Yeni Düzenlemenin Sebebi Nedir?

2018 yılı öncesinde birçok kişinin banka kartı ve kredi kartı bilgileri ele geçiriliyordu. Yeterli güvenlik önlemlerinin olmamasından dolayı dolandırılan birçok kişi bu duruma tepkiliydi. Hatta birçok müşterinin banka kartı ve kredi kartı kullanımına dahi son verildiği görülmüştü. Bu durumun önüne geçmek isteyen Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu mevcut tüm banka ve kredi kartlarını internet alışverişlerine kapatarak sadece kullanmak isteyen kişilerin araştırmalarını istemiştir. Artık yeni alınan banka kartları ve kredi kartları dahi banka ile görüşülerek internet alışverişlerine açtırılacak.

Yorum yapın