Bankalar

Banka Kartı ATM’de Kaldığında Ne Yapılmalıdır?

Bugünlerde artık neredeyse herkes tarafından kullanılan kredi kartları veya banka kartları hayatımızı kolaylaştırmasının yanı sıra bir çok problemlere de neden olabilmektedir. Bunlardan bir tanesi de ATM’den para çekeceğimiz veya yatıracağımız sırada kartlarımızın ATM’lerde kalmasıdır. ATM’de kartların neden kaldığına bakacak olursak, en çok nedenlerden bir tanesi de kartın sürekli cüzdan içerisinde olması ve bundan dolayı da kredi veya banka kartının bükülmesi veya manyetiğinin bozulmasıdır. Bu yüzden de kredi kartınızı veya banka kartınızı ATM’e takıldığında el koyabilir veya bu sorunlar nedeniyle kart çıkarken makineye takılabilmektedir. Diğer bir neden ise kartınızın şifresini 2 den fazla yani 3 kez yanlış girdiyseniz kartınız otomatik olarak bloke olmaktadır. Bundan dolayı da ATM kartınıza el koymasından dolayı kartınız ATM’de kalmış olacaktır.

Uzun süre boyunca işlem yapmadan kartınızı ATM’de bekletmek de bir diğer nedenlerdendir. Yani, kartınızı bir işlem yapmak için ATM’e taktığınızda ve uzun süre bir şey yapmadığınızda ATM güvenlik açısından unuttuğunuzu düşünebilir ve bu yüzden kredi veya banka kartınıza el koyabilir. Bunların yanı sıra sizin dışınızda gelişen bazı nedenlerden dolayı da kartlarınız ATM’de kalabilmektdir. Yani, eğer ATM’lerde İnternet kesintisi ya da elektrik kesintisi varsa bu gibi teknik nedenlerden dolayı da kartınız ATM de kalabilmektedir. Bundan dolayı ATM devre dışı kalır ve güvenlik açısından kartınızı geri vermemektedir.

Banka Kartı ATM’de Kaldığında Ne Yapılmalıdır ?

Banka kartınız ATM’de kaldığında  güvenlik açısından yapmanız gereken ilk şey bankanız ile iletişime geçmektir. Bankanızın şubesine giderek veya telefon ile iletişime geçerek bu durumu anlatarak onlardan yardım isteyebilirsiniz. Eğer işlem yaparken bankanızın şubesi o bölgedeyse banka personellerinden yardım isteyerek kartınızın daha kısa sürede size ulaşmasını sağlayabilir. Fakat, ATM işlemi yaptınız bölgede değilse hızlı bir şekilde bankanızın müşteri hizmetlerini aramanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra bankanızın mobil veya İnternet şubesinden de kartınızın iptalini sağlayabilirsiniz. İptal edilen kartınızın yerine size en geç 10 iş günü içerisinde yenisini göndermektedirler. Kısacası, eğer kartınızı bir ATM’de kaptırdıysanız yapmanız gereken tek şey mümkün olduğunca çabuk bir şekilde bankanız ile iletişime geçmektir.

Bizi Takip Edin !
Etiket

İlgili Makaleler

9 Yorumlar / Başvurular

  1. QNB Finansbank ile beş yıllığına Miles&Smiles Kredi Kartı anlaşması yapılmış diyorlar. Başka banka gerekliydi artık ama bu atm yetersizliği ile programın geleceği daha kötü  …

  2. Çok fazla sorun yaşayıp yatırım methodu bulamayan Musterilerimiz Kolaylı ve hızlı şekilde Banka kartınız veya Kredi kartınız ile Minimum 1 TL yatırım yapabileceginizi biliyor muydunuz , Hemen Yatırım yap bonuslardanda faydalan
    ıileyatırım ı ı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir