Arıcılık Kredisi Nasıl Alınır?

 

Arıcılık Kredisi Nasıl Alınır?
Arıcılık Kredisi Nasıl Alınır?

Arıcılık kredisi ilk olarak devlet destekli bankalar tarafından verilirken bu durum kötüye kullanıldığı için artık arıcılık kredisini özel bankalardan çekebilirsiniz. Devlet destekli arıcılık kredisi üç şekilde finans edilir. Hibe kredi, düşük faizli kredi ve faizsiz kredi olmak üzere üç şekilde verilir. Ziraat bankası, Kosgeb ve Tkdk aracılığı ile arıcılık kredisi alabilirsiniz.

Arıcılık Kredisi Şartları Nelerdir?

Arıcılık kredisini yalnızca arıcılıkla ilgili harcamalar yapmak için alabilirsiniz. Arıcılıkta aktif olarak kullanılan; Arılı kovan, maske, körük, el demiri, yeni kovan, bal süzme makinesi, çiftleştirme kutusu, polen kurutma makinesi, ana arı ızgarası veya ana arı kafesi gibi ekipmanları satın alabilirsiniz. Gezginci arıcılık yapan kişiler nakliyat giderleri, işçilik gibi giderleriniz için kredi alabilirsiniz. Arıları beslemek için ilkbahar ayında koloni başına 10 kilo şeker kredisi alabilirsiniz. Oldukça iyi şartlara sahip olan arıcılık kredisinde amaç gerçekten arıcılıkla uğraşan kişilerin desteklenerek arıcılık üretiminde sürekliliği sağlayarak üretime destek olmaktır.

Arıcılık Kredisi Nasıl Alınır ?

Arıcılık kredisi veren bankalar ile direk görüşme yaparak arıcılık kredisi alabilirsiniz. Kredi çekebilmek için devlet yada özel bankaları tercih edebilirsiniz. Devlet bankası ve özel bankalar kendi içinde özel şartlar isteyebilir. Şartları değerlendirip sizin için en uygun olanı tercih etmelisiniz. Özel bankaları telefonla da arayarak arıcılık kredisi hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Devlet kurumları olarak Ziraat Bankası, KOSGEB ve Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından destek kredisi alabilirsiniz.

Kosgeb arıcılık kredisi alabilmek için Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi almanız gerekir. Uygulamalı girişimcilik eğitimi 32 saat süren bir kurs sonucunda verilir. Kurs bitiminde alacağınız kurs bitirme belgesi ile faizsiz kredi ve hibe desteğini alabilirsiniz. Ziraat bankasından ise sadece arıcılık sektörüne ait giderler için kredi alabilirsiniz. Şartlar bakımından uygun olan ve düşük faiz uygulayan ziraat bankası en çok tercih edilen arıcılık kredi bankasıdır. TKDK arıcılara faizli kredi uygulayan bir başka devlet kurumudur. Arıcılık kredisi alabileceğiniz diğer bankalar; Finansbank, Şekerbank, Teb, Vakıfbank.

Ziraat Bankası Arıcılık Kredisi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir ?

  • ÇKS Belgesi yani kişinin çiftçilik yaptığına dair belge
  • Krediye teminat gösterebileceğiniz belge
  • Türkiye Cumhuriyeti Nüfus Cüzdanı
  • Kira kontratı, tapu kaydı gibi Tarımsal işletmeyi teşvik edici belgeler
  • İşletme özelliğine sahip bir kuruluşuysanız son 3 yıllık gelir bilançosu

Yorum yapın