Bankalar

Altın Hesabı Nedir?

Halk arasında çok konuşulan bir konudur yastık altı altınları. Altınlarımızı evde belli bir yerlerde saklamak pek de doğru bir davranış değildir. Çünkü altınlar evde durduğu sürece sizi hiçbir getirisi bulunmaz ancak bankaya gidip altın hesabı açtırmanız size bazı avantajlar sağlayabilmektedir.

Altın Hesabı Nelerden Oluşuyor?

Altın hesabının altına sadece altınlarınızı koymayabilirsiniz. Yani altın hesabı açtırdıktan sonra hesabınıza ziynet eşyalarınızı, platinlerinizi, gümüş takılarınızı, çeyrek, tam ve cumhuriyet altını gibi altınlarınızı bu hesabınıza koyabilirsiniz.

Altın hesabınızı açtırırken vadeli ya vadesiz olmak üzere seçim yapmanız gerekmektedir. Vadeli altın hesabı açtırırsanız eğer hesabınızda bulunan gram altın tutarında faiz geliri elde edebilirsiniz. Ancak vadesi altın hesabı açtırdığınızda faiz geliri elde etmeniz mümkün olmayacaktır. Altın hesabınızda bulunan altın miktarları günümüzde değişen altın miktarları ile birlikte azalıp düşmektedir.

Altın Hesapları Nasıl Açılıyor?

Altın hesaplarını yürüten eksperler her gün ya da her saat banka şubelerinde değillerdir. Altın hesabı açtırmak isteyen bankalar eksperlere haber vererek belirli günler ve belirli saatler içinde belirlenen yerde eksperlerin olacağını ve altın hesabı açtırmak isteyen kişilere yardım edeceğini beyan eder.

Bu söylenen yere giden müşteriler ellerindeki yüzük, kolye, küpe, mücevherat gibi eşyalarını eksperlere vererek önce fiyat belirletir daha sonra belirlenen fiyat üzerinden bir altın hesabı açılır. Altın hesabınızı açtırdıktan sonra küçük miktarda da olsa faiz gelirinden faydalanmak isterseniz vadeli altın hesabı açtırmanız gerektiği size söylenir. Ve sizin vereceğiniz karara göre vadeli ya da vadesiz olarak altın hesabınız açılır.

Altın Hesabının Avantajları Var Mıdır?

Altınlarınızı yastık altında saklamanın hiçbir avantajı bulunmuyorken bankada açtırdığınız vadeli altın hesabınız ile faiz gelirinden yararlanabilirsiniz. Bazı kişiler banka kasalarında altın, gümüş vb. şeyler sakladığı için bankaya kasa hizmet bedeli öderlerken altın hesabı açtırarak muhafaza ettiğinizde sizden kasa ücret bedeli istenmemektedir.

Altın Hesabının Dezavantajları Var Mıdır?

Altın hesabı açtırdığınızda altınlarınızın fiyatı 5000 TL geliyorken altın fiyatlarında yaşanan düşüşten dolayı altınlarının fiyatı 5000 TL’den az gelebilir. Altın hesabı açtırırken bu durumun farkında olup açtırmanız sizin için daha faydalı olur.

Bizi Takip Edin !

İlgili Makaleler

17 Yorumlar / Başvurular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir