fbpx
Bankalar

Altın Hesabı Nedir?

Halk arasında çok konuşulan bir konudur yastık altı altınları. Altınlarımızı evde belli bir yerlerde saklamak pek de doğru bir davranış değildir. Çünkü altınlar evde durduğu sürece sizi hiçbir getirisi bulunmaz ancak bankaya gidip altın hesabı açtırmanız size bazı avantajlar sağlayabilmektedir.

Altın Hesabı Nelerden Oluşuyor?

Altın hesabının altına sadece altınlarınızı koymayabilirsiniz. Yani altın hesabı açtırdıktan sonra hesabınıza ziynet eşyalarınızı, platinlerinizi, gümüş takılarınızı, çeyrek, tam ve cumhuriyet altını gibi altınlarınızı bu hesabınıza koyabilirsiniz.

Altın hesabınızı açtırırken vadeli ya vadesiz olmak üzere seçim yapmanız gerekmektedir. Vadeli altın hesabı açtırırsanız eğer hesabınızda bulunan gram altın tutarında faiz geliri elde edebilirsiniz. Ancak vadesi altın hesabı açtırdığınızda faiz geliri elde etmeniz mümkün olmayacaktır. Altın hesabınızda bulunan altın miktarları günümüzde değişen altın miktarları ile birlikte azalıp düşmektedir.

Altın Hesapları Nasıl Açılıyor?

Altın hesaplarını yürüten eksperler her gün ya da her saat banka şubelerinde değillerdir. Altın hesabı açtırmak isteyen bankalar eksperlere haber vererek belirli günler ve belirli saatler içinde belirlenen yerde eksperlerin olacağını ve altın hesabı açtırmak isteyen kişilere yardım edeceğini beyan eder.

Bu söylenen yere giden müşteriler ellerindeki yüzük, kolye, küpe, mücevherat gibi eşyalarını eksperlere vererek önce fiyat belirletir daha sonra belirlenen fiyat üzerinden bir altın hesabı açılır. Altın hesabınızı açtırdıktan sonra küçük miktarda da olsa faiz gelirinden faydalanmak isterseniz vadeli altın hesabı açtırmanız gerektiği size söylenir. Ve sizin vereceğiniz karara göre vadeli ya da vadesiz olarak altın hesabınız açılır.

Altın Hesabının Avantajları Var Mıdır?

Altınlarınızı yastık altında saklamanın hiçbir avantajı bulunmuyorken bankada açtırdığınız vadeli altın hesabınız ile faiz gelirinden yararlanabilirsiniz. Bazı kişiler banka kasalarında altın, gümüş vb. şeyler sakladığı için bankaya kasa hizmet bedeli öderlerken altın hesabı açtırarak muhafaza ettiğinizde sizden kasa ücret bedeli istenmemektedir.

Altın Hesabının Dezavantajları Var Mıdır?

Altın hesabı açtırdığınızda altınlarınızın fiyatı 5000 TL geliyorken altın fiyatlarında yaşanan düşüşten dolayı altınlarının fiyatı 5000 TL’den az gelebilir. Altın hesabı açtırırken bu durumun farkında olup açtırmanız sizin için daha faydalı olur.

Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars 1 Kişi oy verdi Ortalama puan: 5,00.

Loading...

İlgili Makaleler

17 Yorumlar

 1. +sebepler (insan odaklı ve algoritmalar) nedeniyle olacağına inanmıyorum. Daha farklı güvenlik ve kripto dünyasında daha farklı gelişmeler olursa ozaman düşer. Altınla kıyaslamışsınız. Altın bir emtia. Maliyet hesabı var ve hiçbir yerde hiçbir zaman altına alamazsınız. Aldığınız+

 2. O da bizim derdimiz olsun, size ne?
  Twitter’ı da boşuna işgal etme, hesabı kapa git, bak hedef kitleye ulaşamadığımız belli oldu.

 3. Yaa yapmasanıza altın hesabı berekti kaçar ayrıca oğlan tarafını töhmet altında bırakmayın yeter artık bu gerici bağnaz erkil diliniz!

 4. Ne tahvil alicam ne altın hesabi aksama 3 tane kırmızı tuborg alicam sadece nolur mesaj atmayin artık @halkbanksizinle @ziraatbankasi @VakifBank @DenizBank

 5. 3-) Gördüğünüz gibi insan yaratılışı altın orana göre yaratılmışsa bile bu matematiksel orana göre uyumlu görünüyor. Yani 1/1, Bunun grafiği ise resimde var. Matematik hesabı ile onun grafiğini birbirine karıştırmayı ve uydurmayı nerde öğrendiniz?

 6. faizsiz uygulama yapsınlar. BES kesilen paraları o anki kurdan altın alıp altın hesabı yapsınlar devlette ne destek veriyorsa versin. faiz olan zorunlu bir uygulama olmaz.

 7. @BeratAlbayrak Sayin Bakanim Altina veya dövize endeksli kira sertifikası icra-haciz muafiyeti var mi? eger yok ise pek randımanlı olmaz. misal benim icram var ödüyorum ama evde altinim da var. muafiyeti olsa kira sertifikası alirim veya altin hesabi acarim.

 8. @Halkbank istanbul besyuzevler subenizden cocuk icin vadesiz altin hesabi actirmak istiyorum 500 tl nin altina hesap acmadiklarini ilettiller dogrumudur. Donus saglarmisiniz

 9. Bu millet akıllanmaz ya
  Siz yiyemediniz elinin adamı yesin canınız için
  Devletin bankası var, altın hesabı acıyorsun, bu üçkağıtcılarla ne işiniz varya,
  Benim bir musevi tekstil kuması satan tanıdığım vardı?O derdi ki!
  Kaçan karının ve giden paranın arkasından gidilmez demişti.

 10. Yıl 2002 r çeyrek altın 42 TL. Ben her maaş da en az üç tane alıyordum. Birikim hesabı. Yıl 2018 şimdi kaç TL bak onu bile bilmiyorum. Çünki altına artık vitrin de bakıyoruz.

 11. Muhterem bu haberi yapanlar FETO’cu olabilirler. Çeyrek altın temel ihtiyaç maddesi mi? Değil. Mesela bu FETO’cular enflasyon hesabı yaparken temel ihtiyaç maddelerine gelen zamları değil, en çok pahalanan, kimsenin günlük ihtiyacı olmayan şeyleri baz alıyorlar. Hayret-i necis.

 12. Eğitimde hesaplar konusunu işliyoruz. Şu an kendime dolar hesabı altın hesabı yatırım hesabı açtım. Zengin olucam inş adaffaga

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close