Banka Kredileri

Acil Para Lazım Kredi Çekemiyorum?

Kredi çekmek, paraya ihtiyaç duyanların en çok başvurdukları yöntemler arasında başı çekiyor. Zaten pek çoğunuzun bildiği üzere, krediler bankalar tarafından sağlanıyor ve bu işi yapan tek yasal kuruluşlar. Kişiler, paraya ihtiyaç duyduklarında ülkemizde hizmet veren bankalar aracılığı ile kredi çekebiliyor ya da çeşitli kredi ürünlerinden faydalanabiliyor. Ancak pek çok insan da kredi çekmek için yeterli şartları sağlayamadığından ötürü, bankalardan kredi alırken zorluk yaşıyor. ‘Acil para lazım kredi çekemiyorum ne yapmalıyım?’ diye soranlardansanız, bu metin sizin için hazırlandı.

Kredi Çekmek İçin Ne Yapmalı?

Bankalar, müşterilerine kredi verebilmek için müşterilerinin belirli şartları sağlamalarını bekliyor. Elbette, kişilerin sağlaması gereken ilk özellik zaten tahmin edildiği üzere kredi almak için başvuracak kişinin 18 yaşından büyük yani reşit olması. 18 yaşından küçük kişiler hukuki olarak işlem yapamayacaklarından ötürü bankalardan kredi alamıyor.

Sigortalı olmak ve düzenli bir işte çalışmak da bankalara kredi almak için başvuruda bulunuyorsanız sağlamanız gereken özellikler arasında. Ancak sigortası bulunmayıp düzenli bir işte çalışmayanlar da ek gelirlerini belgeleyebilmeleri halinde bankadan kredi alabilmektedir.

Kredi çekebilmek için sağlamanız gereken en önemli özellik, hiç kuşkusuz ki kredi puanı. Birkaç sene önce hayatımıza girmiş olan bu terim, pek çok kişinin bankadan kredi ürünleri kullanamamasındaki en büyük etken. Zira bankalar artık müşterilerine kredi verirken, onların belirli şartları sağlayabilmelerini esas alıyor. Kredi notu, daha önce bankalarla yapmış olduğunuz işlemlerde ne kadar sağlıklı olduğunuzu ve ödemelerinize ne kadar sadık olduğunu belirtiyor.

Bankadan Kredi Alamıyorsam Ne Yapmalıyım?

Yukarıda belirtmiş olduğumuz şartları sağlamadığından ötürü, ne yazık ki birçok vatandaş bankalardan kredi alamıyor. Kredi alamadığı için alternatif yolları araştıran müşterilere, bu konuda kesinlikle bankalar dışında hiçbir yere gitmemeleri gerektiğini söylemek mümkün. Zira, yasal kuruluşlar dışında para alımı satımı gerçekleştirmek Türk Ceza Kanunu’nda kesinlikle uzak durulması gereken eylemler arasında yer alıyor. Siz de bunun bilincinde olarak, sadece bankalarda ticaret yapmalı, kredi puanı sebebi ile kredi ürünleri kullanamıyorsanız, kredi puanınızı yükseltmeye çalışmalısınız.

Bizi Takip Edin !

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir