Bankalar

3D Secure Özelliği Nedir?

Dünyada gelişen teknolojik gelişmeler, kendisini en iyi şekilde bütün sektörlere entegre etmeye çalışmaktadır. Bu yüzden de son yüzyılda kişilerin ve kurumların finansal anlamda en çok güvendiği kurumların başında gelen bankalar da, müşterilerine gelişen teknolojinin en son güncellemeleri ile birlikte hizmet sunmaktadır. Bilindiği üzere bankaların kendi sürekliliğini ve marka değerini belirli bir noktaya taşıması için, genel anlamda teknolojiyi çok iyi derecede kullanması gerekir. Bunun yanında bankalar ve müşteriler arasında en çok dikkat edilen konuların başında ise güvenlik gelmektedir. Güvenlik konusu, aslında teknolojik gelişmelerden sonra ihtiyaç duyulan en önemli unsurların başında gelir.

Değişen alışveriş teknolojisi yüzünden, artık kişiler ve firmalar alışverişlerini internet platformları üzerinden gerçekleştirmeye başladı. Gerekli teknolojik açıklardan dolayı da, bankalar ve müşterilerin arasında meydana gelen sorunlar aslında en çok satın alma sırasında yaşanan bilgi hırsızlığı konusu üzerinden ortaya çıktı. Bankalar da bu tarz hırsızlık ve dolandırıcılık işlemlerinin önüne geçmek için, yeni teknolojiler üzerinde çalıştı ve sonrasında müşterilerin daha rahat bir şekilde alışveriş yapmaları için geliştirilen 3D Secure sistemini buldu. Bu sistem sayesinde artık müşteriler için ek güvenlik prosedürleri kullanılmakta ve aynı zamanda ortaya çıkan açıklar da anında kapatılmaktadır.

Bu Yazıda Neler Bulacaksınız?

3D Secure Hakkında

İnternetten alışveriş yapmak isteyen kişilerin genel amacı, artık düzenli yaşamda meydana gelen uzun kuyruklardan ve kasa prosedürlerinden kurtulmaktadır. Bunun için de gerekli altyapıları oluşturmuş Web sitelerinden alışveriş yaparlar. Visa ve Mastercard altyapısı kullanan bankalar sayesinde, artık müşterilerin pro aktif bir çözüm olan 3D Secure yöntemini kullanmaya başladılar. Bu sayede alışveriş esnasında müşterilerin bankalarına tanımladıkları telefon numarasına mesaj gelecek ve bu mesajdaki kod sayesinde işlem garanti altına alınacaktır.

3D Secure Sisteminin İşleyişi

İnternet alışverişlerinde 3D Secure sistemi kullanan bankalarda, genellikle kart numaralarının girilmesinden sonra işlem sona ermez. Bunun için de 3D Secure sistemi üzerinden, müşterilerin kayıtlı cep telefonu numaralarına onları koruyacak düzeyde önemli bir kod içeren mesaj gelir. Müşteriler de ilgili Web sitesinin sistemine bu kodu girerek, güvenli şekilde alışverişlerini tamamlayacaktır.

Bizi Takip Edin !

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir