SGKEmeklilik

3600 Günden Emeklilik Şartları

3600 günde emekli olmak mümkün mü? Sadece 10 yıl sigorta prim ödeyerek, erken emeklilik fırsatları elde edilebilir mi? Detaylar haberde yer alıyor.

3600 Günde Emeklilik Nedir?

Çalışanlar için 3600 prim gününde emeklilik sağlayan uygulama, beraberinde bazı prosedürlerin yerine getirilmesini gerektiriyor. Örneğin emeklilik yaşı, emeklilik ikramiyesi ve maaşlarını almak için önemli bir kriterdir. Prim gün sayısı 3600 olanların, yaş ve sigortalı olarak çalışılan süreleri önemlidir.

Tüm bu prosedürlerin sağlanması halinde emekliliğe hak kazanılmaktadır. Kadın ve erkek çalışanlar için 10 yılı tamamlayan sigortalı çalışma halinde, emeklilik maaşı alabilmekteler. 3600 günde emeklilik opsiyonu, bu kapsamları barındırmaktadır.

3600 Günde Emeklilik İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

10 yıl üzerinden hesaplanan sigortalılık çalışma süresinde, toplamda 3600 gün sigortalı çalışan olmak, emekliliğe hak kazanılmasını sağlıyor. Yönetmeliklere göre belirlenen prosedürlerde, sigortanın başladığı gün önem kazanmaktadır.

3600 Günden Emeklilik Şartları
3600 Günden Emeklilik Şartları

3600 günde emeklilik avantajından yararlanmak için 1999 Eylül ayı öncesinde, sigortanın başlamış olması gereklidir. O tarihte başlayan ve 2019 yılında, toplam 3600 gün sigortalı çalışma süresinin doldurulması halinde emeklilik hakkından yararlanım sağlanabilir.

1999 yılından sonra işe sigortaları başlayanlar için ise 3600 günlük süre, 4500 gün olmaktadır. 8 Eylül 1999 tarihi sonrası sigortası başlayanlar için 4500 gün sigortalı çalışan olmak gereklidir.

1 Mayıs 2008 tarihinden sonra sigortaları başlayanlar için ise erken emeklilik opsiyonu 5400 gün olarak hesaplanmaktadır.

3600 Günde Emeklilik İçin Emeklilik Yaşı

Sigortalı çalışan süresi 3600 gün olanlar için erken emeklilik hakkı kazandıran uygulama dahilinde, 10 yıllık sigorta süresi primini dolduran kişiler yaşa göre emekli olabilirler.

Kadınlarda emeklilik yaşı 54 ve erkeklerde 55 olarak belirlenmiştir. Bu yaşları dolduran ve 10 yıllık sigorta prim ödemeleri yatmış olan kişiler, 3600 günde emeklilik avantajlarından yararlanabilirler.

3600 Gün Emeklilik Yaşı Nasıl Hesaplanır?

e-devlet sisteminden giriş yaparak, sigorta prim gün sayısını öğrenebilirsiniz. SGK dijital sistemi ile sigortalı işe başlama tarihi, hizmet dökümü gibi bilgilerin tamamı sunulmaktadır. Toplam sigorta prim sayısını online platformdan öğrenebilirsiniz. Sonrasında ise SGK online sisteminden, emeklilik tarihini hesaplayabilirsiniz.

https://uyg.sgk.gov.tr/nezaman/ linkine tıklayarak, açılan ekranda kişisel bilgiler ve sigorta prim bilgilerini girerek işlem yapabilirsiniz.

Kişisel bilgilerin girilmesi ve işe başlama tarihi, sigorta prim gün sayısının belirtilmesi ile otomatik olarak emeklilik süresi sunulmaktadır. 99 tarihi öncesi işe başlayanlar ve 99 sonrası sigortası başlayanlar için kalan emeklilik gün sayısı sunulmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu