SGK

1999 dan Önce Sigortalı Olanlar Ne Zaman Emekli Olur?

4447 sayılı kanun itibari ile 99 öncesi işe başlayanlar, erken emeklilik fırsatından yararlanabilirler. 8 Eylül 1999 tarihiyle belirlenen Yeni Emeklilik Kanunu, sigorta başlangıç süresine göre avantajlar barındırıyor. Prim gün sayısına göre elde edilen emeklilik hakkı, kademeli geçiş sistemi ile düzenlenmiştir.

1999 Öncesi Sigortalı Olanlarda Emeklilik Yaşı

Kadınlarda emeklilik yaşı 58, erkeklerde ise 60 yaş emeklilik yaşı olarak belirlenmişti. Ancak yapılan düzenlemeler ile 1999 yılı ve öncesinde sigortası başlayanlar için erken emeklilik fırsatı sunuluyor. Aynı düzenlemeye göre, emeklilik yaşının dolması ve belirlenen sigorta prim gün sayısının dolması gereklidir.

3600 günde emeklilik sağlayan yeni düzenlemeler ile Eylül 1999 tarihinden önce işe başlayanlar, 10 yılda emekli olabilecekler. Sigortalı çalışılmış gün sayısına göre 3600 tam günü dolduran sigortalılar, erken emeklilik hakkından yararlanabilirler.

3600 Günde Nasıl Emekli Olunur?

8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortası başlayanlar, 1 gün bile çalışmış olsalar erken emeklilikten faydalanabilirler. Emeklilikte kademeli geçiş sistemi, 3 faktöre bağlı olarak sağlanmaktadır. Bunlardan ilki; prim gün sayısı diğeri emeklilik yaşı ve esas konu olan 1999 öncesi sigorta başlangıç tarihi.

Sigortalı hizmet süresi 10 yıl olan çalışanlar, primlerinin düzenli ve tam ödenmesi ile erken emeklilik kapsamından yararlanabilirler. Prim gün sayısı dolduğu halde, emeklilik yaşının beklenmesi gereklidir.

Kadın ve erkeklere sunulan ekstra avantajlar arasında, askerlik ve doğum borçlanması konusu bulunuyor. Kadın çalışanların doğum izinleri de emeklilik yaşı kapsamında değerlendiriliyor. Erkeklerde ise askerlik süresi, emeklilik yaşı gün sayısından avantaj sağlıyor.

3600 Günde Emeklilikte Yaş Faktörü

Kadınlar için 50 ve erkekler için 55 olarak düzenlenen emeklilik yaşı, 1999 tarihi öncesinde işe başlayanlar için geçerlidir. Toplamda 3600 gün sigortalı çalışma süresini tamamlayanlar için erken emeklilik sunuluyor.

30 Nisan 2009 yılı itibariyle sigortası başlayanlar içinse, prim süresi uzatılarak emeklilik olanağı sunuluyor. Nu tarihlerde işe başlayanlar için 3600 güm, 4500 gün sayısına dönüşüyor. Yani toplamda 10 yıl değil 12,5 yılda emeklilik fırsatı sunuluyor.

Bizi Takip Edin !
Etiket

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir